Çukurova Balkon

Başakşehir Şehir Hastanesi'nin yüzde 40'ı tamamlandı!

Başakşehir Şehir Hastanesi'nin yüzde 40'ı tamamlandı! Başakşehir Şehir Hastanesi'nin yüzde 40'ı tamamlandı!

İstanbul'un ilk, Türkiye'nin dördüncü şehir hastanesi olan Başakşehir Şehir Hastanesinin inşaatı hızlandı. 2020 yılının ortalarında hizmete açılacak hastanenin, yüzde 40'ı tamamlandı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kayabaşı Mahallesi'nde bir milyon metrekare alan üzerinde inşa edilen, 6 bloktan oluşan hastane inşaatında sona yaklaşıldı. Kaba inşaatında oldukça ilerleme katedilen hastanenin tamamlanması için işçiler aralıksız çalışıyor.

10 bin kişiye istihdam sağlayacak

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; tamamlandığında 10 bin kişiye "ekmek kapısı" olması planlanan hastanenin temeli, 2 bin 40 sismik izolatörle donatıldı. Rönesans Sağlık Yatırım ile Japon Sojitz şirketi ortaklığıyla inşa edilen dev sağlık kampüsün genel hastane ile birlikte 8 farklı alanda hastane bulunacak. Genel Hastane 469, Kadın Doğum Hastanesi 359, Psikiyatri Hastanesi 128, Çocuk Hastanesi 521, Kalp ve Damar Hastanesi 327, Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi 311, Onkoloji Hastanesi 367 ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 200 yatak kapasitesine sahip olacak.

2020 yılının ortalarında hizmete açılacak

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, inşaatın hızla devam ettiğini ve hastanenin 2020'nin ortasında hizmete açılacağını söyledi.

İstanbul'da yapılan ilk şehir hastanesinin birçok hususta örnek olacağını belirten Memişoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonuyla İstanbul'un ilk şehir hastanesi olacak. Başakşehir Şehir Hastanesi, 6 blok ve 2 bin 682 yataklı olacak. Dünyanın en büyük süspansiyon sistemine sahip binanın temeline izolatörler yerleştirildi. Bu izolatörler sayesinde depremde bile ameliyatlar yapılabilecek. Sağlıkla ilgili her türlü müdahalenin yapılabileceği, dünyada örnek ve akıllı binalardan oluşan bir tesis kuruluyor. İstanbul'un o bölgesine gerçekten yatak kapasitemiz yeterli değil. Hastane tamamlandığında dünyada örnek gösterilecek sağlık kompleksi olacak. Başakşehir Şehir Hastanesi, sağlık yatırımlarının şaheseri olacak. Bir hekim olarak öyle bir yerde çalışmayı dört gözle bekliyorum."

Hastanesi projesinin kamu-özel ortaklığıyla hayata geçirildiğini anlatan Memişoğlu, şunları söyledi:

"Sağlık hizmeti tamamen devlet tarafından verilecek. Hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız devletimizin atayacağı görevlilerden oluşacak. Onun haricinde cihazların temini ve bakımı 25 yıllığına özel sektör ortaklığıyla sağlanacak. Böylece cihaz bozulduğu zaman tamir ve bakımıyla sağlık hizmeti sunanlar değil, başka görevliler ilgilenecek. Şehir hastaneleri; Adana, Mersin ve Kayseri'de açıldı. Bu hastanelerde insanlarımıza müthiş hizmet sunuluyor. Türk insanı bunlara layıktır. Hedefimiz, İstanbul'u dünyanın sağlık başkenti yapmaktır. Bu hastane de hedefimize ulaşma yolunda en önemli taşlardan birisi olacak."
 

İkinci şehir hastanesi Sancaktepe'de yapılacak

Sağlık Bakanlığının İstanbul'a önemli hastaneler kazandırarak Türkiye'yi sağlık turizminde en çok tercih edilen ülkeler listesinin üst sırasına çıkarmayı hedeflediğini dile getiren Memişoğlu, Başakşehir Şehir Hastanesinin yanı sıra İstanbul'da ikinci büyük hastanenin Avrupa yakasında inşa edileceğini kaydetti.

Memişoğlu, "Sancaktepe'ye Avrupa'nın en büyük şehir hastanesi yapılacak. Cumhurbaşkanımız, bunun müjdesini verdi. Sancaktepe'de 4 bin 600 yataklı bir hastanede kurulacak. Bu, Türkiye'nin nerelere geldiğini gösteriyor. İnsanımız her şeye layık. Bunun için elimizden geldiğince onlara hizmet etmeye çalışıyoruz. Başakşehir, Sancaktepe ve  Ankara  Bilkent gibi şehir hastaneleriyle dünyanın en iyi sağlık hizmeti sunan ülkesi haline geleceğimize inanıyorum." diye konuştu. 

Sağlık çalışanları özveriyle çalışıyor

Kemal Memişoğlu, Başakşehir Şehir Hastanesinin yanı sıra İstanbul'da Okmeydanı, Göztepe ile Kartal Eğitim ve Araştırma hastanelerinin inşaatlarının hızla devam ettiğini söyleyerek, şöyle dedi:

"Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 15-20 gün içerisinde poliklinik hizmetlerine başlayabiliriz. Okmeydanı ve Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanelerinde ise 2019 bitmeden sağlık hizmeti sunacağız. Bunlarda biner yataklı hastaneler. İstanbul'da son 1,5 yılda 3 bin 600 'nitelikli yatak' dediğimiz yaklaşık 9 hastaneyi hizmete açtık. Bir sene içerisinde de 5 bin 500 yatak ilave edeceğiz. İstanbul'un şu andaki yatak kapasitesi özel sektörle beraber 40 bin. Bunların yarısı kamu, yarısı özel sektöründür. İnsanlarımızın şunu bilmesini istiyoruz: Sağlık görevlileri onlara en iyi hizmeti sunmak için ellerinden geldiğince özverili çalışıyor. Toplumun da özveriyle çalışan sağlıkçılara sahip çıkması gerekiyor."