14 / 08 / 2022

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi'nin yüzde 51 payını alıyor!

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi'nin yüzde 51 payını alıyor!

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi'nin yüzde 51 payını almak için anlaşma yaptı. Rönesans'ın yanına yabancı bir ortak alabileceği belirtildi.Rönesans Sağlık Yatırım, kamu-özel işbirliği (PPP) projesi olan Gaziantep Şehir Hastanesi'nde İtalyan Webuild ve Kayı İnşaat'ın tüm hisseleri ile Koreli Samsung C-T'nin yüzde 2'sinden meydana gelen toplam yüzde 51 hissenin sahibi olmak amacıyla anlaşma imzaladı. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; yatırım bedeli 636 milyon Euro olarak belirtilen 1.875 yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi'nin inşasını WeBuild, Kayı İnşaat, Samsung C-T ve Actus Portföy'den oluşan dörtlü bir konsorsiyum üstlenmişti.

Konsorsiyum, bir kısmı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan (EIB), bir kısmı ise Korea Eximbank ile K-Sure tarafından sağlanan garantiyle yaklaşık 480 milyon Euro tutarında proje finansmanı kredisini 2017'de temin etti.

Şirketler arasındaki görüşmelere ilişkin bilgi sahibi iki kaynağın aktardığı bilgiye göre; Rönesans'ın hisse alımına ilişkin anlaşma imzalanırken, kredinin de yeniden yapılandırılması amacıyla görüşmelerin sürdürüldüğü belirtildi. 

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi nin yüzde 51 payını alıyor!

Kaynaklardan biri yapılandırma görüşmelerinin Aralık ortasından itibaren bitirilebileceğini dile getirdi. Hisse devri müzakerelerine ilişkin bilgi sahibi olan ilk kaynağın verdiği bilgiye göre, Rönesans'ın hisselerin alımı için gelecek günlerde Rekabet Kurumu'na başvuracağı ifade edildi. Rönesans Holding'ten konuyla ilgili sorulara cevap gelmediç. 

Samsung C-T, hastanedeki hisselerinin bir kısmının satışını değerlendirdiğini fakat henüz nihai bir karar verilmediğini belirtti. Webuild ve Kayı İnşaat, Reuters'ın sorularını yanıtlamadı. 

İşlemin gerçekleşmesi durumunda, 2016'da 636 milyon euro yatırım bedeliyle Webuild, Kayı, Samsung C&T ve Actus Portföy Yönetimi tarafından inşasına başlanan Gaziantep Şehir Hastanesi projesinde yeni ortaklar, Rönesans Sağlık Yatırımları, Samsung C-T ve Actus Portföy Yönetimi olarak değişecek. Samsung ve Actus'un konsorsiyumda yüzde 24.5'er payı bulunacak. 

Aynı kaynak, Rönesans Sağlık Yatırımları'nın payları yabancı bir ortak ile almasının da söz konusu olabileceğine dikkat çekerek, "Rönesans yüzde 51 ortaklığa bir Kuzey Avrupalı ya da Japon bir yabancı yatırımcı ile birlikte yarı yarıya girebilecek. Projenin tamamlanması için bankalardan yeni bir kredi temin edilmeyecek, bunun yerine yeni ortaklar tarafından sermaye ilave edilerek proje tamamlanacak" açıklamasında bulundu.

Rönesans Holding, Türkmenistan'da yeni projelere başlıyor!

Rönesans Holding'in inşaat projeleri pandemiden nasıl etkilendi?