05 / 12 / 2022

Rönesans Holding'in inşaat projeleri pandemiden nasıl etkilendi?

Rönesans Holding'in inşaat projeleri pandemiden nasıl etkilendi?

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, şirketin büyüme stratejilerine ve pandemide yaşadıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rönesans Holding, Rusya ve Hollanda başta olmak üzere Orta Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada, toplam 28 tane ülkede inşaat, gayrimenkul, sağlık ve enerji alanlarında ana yüklenici ve yatırımcı şeklinde faaliyette bulunuyor. Grubun amiral gemisi Renaissance Construction, uzun senelerdir Türkiye'nin yurt dışında kurulu en büyük ilk 3 şirketinden biri. Capital Dergisi'nden Özlem Aydın Ayvacı'nın haberine göre; Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, şirketin büyüme stratejilerine ve pandemide yaşadıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Rönesans Holding in inşaat projeleri pandemiden nasıl etkilendi?

Pandemi şirketlerinizi nasıl etkiledi? 2021 nasıl gidiyor?

2021'de, insan hayatını her alanda etkileyen COVID-19'un etki alanını azaltması ve normalleşme süreçlerinin başlamasıyla birlikte yurt dışı gelirlerimizin, geçtiğimiz yıla kıyasla dolar bazında yüzde 10'luk bir artış göstereceğini tahmin ediyoruz.

Pandeminin ilk aylarında alınan tedbir kararlarıyla 2020'nin ilk yarısında yurt dışındaki bazı şantiyelerimiz geçici bir süre için kapatıldı; bazılarında ise faaliyetler bir miktar yavaşlatıldı.

Benzer şekilde Rusya'da faaliyet gösteren iki AVM'miz de bu dönemde birkaç ay hizmet veremedi. Hazirandan itibaren otoritelerin aldığı normalleşme kararlarıyla birlikte duraksayan ya da yavaşlayan bu faaliyetlerimiz, pandemi öncesi hızına geri dönemese de momentum kazandı. Beklenmeyen ve tüm dünyayı etkisi altına alan bu durum, yurt dışı şirketlerimizin 2020 finansal sonuçlarını, kısıtlı şekilde de olsa olumsuz etkiledi. Özellikle yeni kontrat edinimi ve gelir anlamında pandemi öncesinde oluşturduğumuz hedeflerin bir miktar gerisinde kaldık. Bu zorlu dönemde kârlılığımızda bir miktar erozyon yaşasak da giderlerimizi önemli ölçüde kontrol altında tutmayı başardık. Pandeminin etkileriyle beraber, Avrupa'da faaliyet gösteren şirketlerimizin operasyonel kârlılıklarını artırdıklarını belirtmekte fayda var. Şirketlerimizin 2021 performansları 2020'ye kıyasla daha olumlu seyrediyor.

Yurt dışında öne çıkan Türk inşaat şirketleri belli oldu!

 
Geri Dön