Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL'ye çıktı!

Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL'ye çıktı!Hayata geçirilen yatırımlarla dikkat çeken Başakşehir’de metrekare fiyatları 7 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiyor.


Koronavirüs sürecinden etkiklenen gayrimenkul sektörü eski günlerine geri dönüyor. Mega kent İstanbul’un cazibe merkezleri arasında yer alan Başakşehir'de 5 sene öncesi konut satış rakamları ortalama 2.500 TL/M2 ile 4.000TL/M2 arasında değişirken şu an rakamlar 4.500 TL/metrekare ile 7.500 TL/metrekare arasına çıktı. Marka konut projelerinde bu rakamlar ortalama 7.000-9.000TL/metrekare arasında değişiyor.

Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL

EVA Gayrimenkul Değerleme Avrupa Yakası Şubesi Değerleme Uzmanı Onur Çelik, Başakşehir konut piyasası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Başakşehir planlı geliştirilmiş ve yaşama açılmış ve sadece son 27 senedir var olan bir yerleşim bölgesi. 1994 senesinde Emlak Bankası tarafından yapılan ilk konutlarla hayatımıza giren Başakşehir; 1998 senesinde bir belde belediyesiyken 2008’de ilçe oldu. Bölge 2000 yılında 260 bin nüfusa ulaştı. 2020 senesi bilgilerine göre ise nüfusu 470 bine dayandı. Bugün ilçe, Altınşehir, Şahintepe, Kayabaşı, Güvercintepe, Başakşehir, Başak, Ziya Gökalp, Bahçeşehir 1. Kısım, Bahçeşehir 2. Kısım Mahalleleri ve Şamlar Köyü’nden oluşmaktadır. Yakın zaman da açılan Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolları, 3. havalimanı ve Çam Şakura Hastanesinin açılması bölgeye değer katmaktadır. İlçede mevcut olan metro projeleri ve yeni metro projeleri ile birlikte bu gelişim desteklenmektedir. Bölgede Başta Emlak Konut ve Marka projeler ile birlikte yeni yapılaşmalar ağırlık kazanmaktadır. İlçe genelinde yer alan projelerde öncelikle yeşil alan-sosyal donatı alanlarına önem verilmekte olup, bunun sayesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı diğer ilçelere nazaran daha yüksektir.” 

Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL

Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi’nde ilk kazmanın da Başakşehir ilçesinde vurulmuş olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu: “İl geneli konut satışlarında 2020 yılına kadar %10 -15 yıllık artış mevcut iken, 2020 yılı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi, birinci el konut satışlarındaki ek faiz indirimleri ve sağlanan diğer ödeme kolaylıklarının etkisi ile ekstra bir artış yaşanmıştır. Bu aylarda sağlanan kolaylıklar konut fiyatlarına pozitif olarak yansımış, anormal bir artış ile sadece 3 ayda bölgesel bazda % 20-40 aralığında bir artış yaşanmıştır. Özellikle sıfır konut projelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde bu artış maksimuma dayanmıştır. Başakşehir ilçesinde genellikle 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 projeler yer almakta olup, 3+1 ve 4+1 daire tipleri daha yoğun talep görmektedir.

Aidatlar ne kadar?


Başakşehir’in mahalleleri konut fiyatı açısından birbirinden farklılık arz etmektedir. Geçtiğimiz yıllarca kısaca bir karşılaştırma yaptığımızda son 5 yıl öncesi ilçe genelinde konut satış rakamlarının ortalama 2.500 TL/M2 ile 4.000TL/M2 arasında değiştiği bilinmektedir. Günümüz piyasa şartlarında bu rakamlar bölgede ortalama 4.500 TL/M2 ile 7.500 TL/M2 arasında değişmektedir.  Markalı konut projelerinde bu rakamlar ortalama 7.000-9.000TL/M2 aralığına ulaşmaktadır.  Markalı konut site projelerinde aidatlar ise takribi ortalama 4,75 TL/M2 civarındadır.

Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL

Gayrimenkul sektöründe özellikle pandemi süreci ile birlikte insanlar sosyal donatı alanları, yeşil alanları yoğun olan projelere talep göstermişlerdir, İstanbul genelinde beklenen olası Marmara Depremi sebebiyle de insanlar güvenilir ve yeni projelere talep göstermektedir. İlçe geneli bu tarz projeleri karşılayabilecek kapasitede olup, gelişim süreçlerinde bu taleplere cevap vermektedir. 

Başakşehir ilçesinde yıllık ortalamala değer artışları incelendiğinde  Mayıs 2021 sonu itibarıyla konut açısından en fazla değer kazanan, mülkün elde ettiği geliri ile fiyatının kıyaslandığı “amortisman süreleri” süreleri dikkate alındığında  ilçede en hızlı geri dönüşe sahip mahalleler sırasıyla  Bahçeşehir 1. Kısım, Bahçeşehir 2. Kısım, Başakşehir,  İkitelli OSB, Altınşehir, Şamlar olmuştur.  Pazardaki bina yaş ortalaması yaklaşık 4-5 yıldır. Bölgede toplu konutlarda yaşayanların oranı 4-5 katlı binalarda veya tek blok olarak inşa edilen binalarda yaşayanlara göre azımsanmayacak düzeydedir, çünkü gelişim planları uydu kent olarak desteklenmiştir.

Başakşehir’de markalı konutların metrekare fiyatları 9 bin TL

Yatırımlar tam gaz


İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gibi marka projelerin merkezinde bulunan Başakşehir ilçesi Son yıllarda markalı konut projeleri önem kazanmaya ve oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Yapımı devam eden projelerde Güvenlik, sosyal donatı alanları, alternatif metraj, nitelikli konut ve markalı konut projelerinin tercih sebeplerindendir. Markalı konut projeleri konum olarak genellikle yeni Açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi merkezine yakın, orta- yüksek gelirli ailelerin ikamet ettiği bölgelerde yoğunlaşmaktadır. 

Kayaşehir bölgesi de modern ve çağdaş kent dokusu TOKİ, Emlak Konut GYO, Başakşehir Belediyesi ve özel sektörün katkıları ile gelişimini devam ettirmektedir.  Bir diğer markalı konut projelerin yer aldığı bölge ise Bahçeşehir bölgesidir. Sosyal donatı alanları yoğun olan mevcut site projelerine ilave olarak yeni yapılaşmalarda bölgede hızla devam etmektedir.  Bölge genellikle yabancı ülke vatandaşlarının da tercih ettiği bölgedir.  İlçede Altınşehir bölgesinde ( Olimpiyat Stadı Çevresi)  genellikle alt-orta gelir grupları ikamet etmekte olup, bu bölgelerde yoğun olarak 3-4 katlı apartman tarzı yapılaşmalar yoğundur.” şeklinde görüşlerini dile getirdi." 
 

TOKİ Kayabaşı projesi için ÇED süreci başladı!