Başkaşehir'de `Banker müteahhit' modeli tutmadı

Başkaşehir'de `Banker müteahhit' modeli tutmadı

Başkaşehir Projesi'ne TOKİ el koydu. Müşterilerin parası faizsiz iade ediliyor.


Maketten sattığı evler için topladığı peşinata yüzde 25 faiz ve iade garantisi verip Hazine bonosundan fazla kazanç vadeden Başkaşehir Projesi'ne  TOKİ  el koydu. Müşterilerin parası faizsiz iade ediliyor

Tüketicinin yatırdığı peşinata bir yılda yüzde 25 faiz ve iade garantisi vererek konut piyasasına bankerlik modelini sokan Yapı Endüstrisi'nin Başkaşehir Projesi'ne TOKİ el koydu. İstanbul Bahçeşehir'de bin 233 daireden oluşan konut projesinde şu ana kadar maket üzerinden 500'e yakın ev satıp peşinat toplayan, ancak bir türlü inşaata başlayamayan şirketin TOKİ'yle olan anlaşması iptal edildi. TOKİ projeden ev satın almak için peşinat yatıran tüketcilerin paralarını iade ederken faiz ödemesi yapılmadığı kaydedildi.

500 daire sattı

Konut piyasasında son dönemin en çılgın kampan-yası olarak ön plana çıkan Başkaşehir Projesi'nde müteahhitlik yapan Yapı Endüstrisi firması maket üzerinden yüzde 30 peşinatla ev satışı yapıyordu. Firma yatırılan paralar karşılığında tüketicilere `Bir yıl sonra evin kaba inşaatı bitecek beğenmezseniz peşinatınızı geri iade ederiz. Üzerine de yüzde 25 faiz ödemesi yaparız' taahhüdünde bulunuyordu. Tanıtımına geçen yılın son çeyreğinde başlanan projede 36-259 metrekare büyüklükteki daireler 59 bin 500 ile 394 bin 500 YTL arasında fiyatla satışa çıkarılmıştı. Projede yüzde 30 peşinat verip daire satın alan tüketicilere bugünkü Hazine bonosu faizinden 5 puan daha yüksek getiri öneriliyordu.


TOKİ modeli müşterinin parasını garanti altına aldı

Uyguladığı kışkırtıcı kampanyayla maket üzerinden yaklaşık 500 daire satıp tüketicilerden peşinat toplayan Yapı Endüstrisi'ne ait Başkaşehir Projesi'nde tüketcinin zarar uğramamasında TOKİ'nin uyguladığı gelir paylaşımı modelinin büyük rolü oldu. Yapı Endüstrisi de anlaşmalı çalışan tüm firmalar gibi topladığı peşinatları kendi kasasına değil TOKİ'nin hesabına yatırdı. Böylece proje ortada olmasa da paralar geri iade edilebildi. TOKİ'nin uyguladığı gelir paylaşımı modelinde inşaatı yapan firma satıştan gelen tüm paraları TOKİ'nin hesabına yatırıyor. Proje ilerledikçe TOKİ kendi gelir payını alıp kalan tutarı firmanın hesabına geçiyor.


Belma TOPRAK / Star