Bedrettin Dalan'ın yurt inşaatına Mimarlar Odası'ndan sert tepki

Bedrettin Dalan'ın yurt inşaatına Mimarlar Odası'ndan sert tepki Bedrettin Dalan'ın yurt inşaatına Mimarlar Odası'ndan sert tepki

Bedrettin Dalan'ın Kadıköy'e yaptırdığı özel öğrenci yurdu haberi mimarları harekete geçirdi.Birgün'ün haberine göre İstanbul Mimarlar Odası Anadolu Yakası Yönetimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) `inşaat yapılamaz' kararına rağmen, İstanbul eski belediye başkanlarından Bedrettin Dalan'ın inşaata devam etmesine göz yuman ve İBB'nin Dalan'ın inşaatıyla ilgili evrakları talep etmesine rağmen evrak transferi yapmayarak sessizliğini koruyan Kadıköy Belediyesi'ne resmi itirazda bulundu.

İstanbul Mimarlar Odası Anadolu Yakası Şube Başkanı Arif Atılgan, Yeditepe Üniversitesi'ne özel öğrenci yurdu olarak yapılmak istenen inşaatın tamamen hukuksuz olduğunu belirterek, Yeditepe Üniversitesi'nin inşaatının da çok tartışıldığını, ancak sonradan `bir yolunun bulunduğunu' hatırlattı.

"İçişleri Bakanlığı'na da Gideriz"

Dalan'ın "kamu yararına kaçak yapıyorum" savunmasına Atılgan, "Bu yeni bir tabir herhalde. Yasal olmayan bir durum kamu yararına olamaz, kamu yararına olsa zaten yasal olur. Kaçak kaçaktır" sözleriyle karşılık verdi. Mimarlar Odası olarak konunun takipçisi olacaklarını bildiren Arif Atılgan, "Bizim müdahale prosedürümüz budur. Önce gerekli ilçe belediyesine resmi şikâyet de bulunur, sonra olmazsa gereken tüm makamlara ulaşırız. Haberden sonra Kadıköy Belediyesi'ne suç duyurusunda bulunduk. Gereken yapılmazsa Valilik, Kaymakamlık hatta İçişleri Bakanlığı'na başvuracağız" dedi.

Onurkan AVCI / Birgün