Bendevi Palandöken: AVM yasasının çıkması için uğraşıyoruz!

Bendevi Palandöken: AVM yasasının çıkması için uğraşıyoruz!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin (AVM) cadde ve sokakları adeta işgal edercesine yayılmasına karşı tepki gösterdi...


Alışveriş merkezlerinin (AVM) cadde ve sokakları adeta işgal edercesine yayılmasına sektör temsilcilerinin tepkisi sürüyor. 15 yıldır AVM'lerle ilgili bir yasal düzenleme yapılması için uğraştıklarını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, market zincirlerinin pazarı ele geçirdiklerini yasanın bir an önce çıkması gerektiğini bildirirken, 57. Hükümet döneminden beri AVM'lerle ilgili bir yasa çıkarılması için uğraştıklarını belirterek, "Türkiye'de hızlı bir büyüme, hızlı bir değişim var.


 Entegrasyonda eksiklikler olmasa belki esnaf kendini toparlayacak güce ulaşacak. Ancak bir tarafta haksız rekabet, bir tarafta yabancı menşeli hiper ve grosmarketlerin açılması, AVM'lerin neredeyse cadde ve sokakları işgal edercesine yayılması esnafın güçlenmesini engellemekte" şeklinde konuştu.


Palandöken, 8'inci 5 yıllık Kalkınma Planı, Anayasa'nın 173'üncü maddesinde yer alan "Devlet esnaf ve sanatkãrı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır" hükmüne ve her hükümetin yasayı çıkarma sözüne rağmen bu güne kadar yasanın çıkarılamadığını belirterek, "Bu tür yatırımların yabancı sermaye çekmesi sanırım bir neden. İkinci olarak ülkemizin en büyük sermaye gruplarının perakende işine girmeleri etkili olmuştur. Bu sermaye gruplarının aynı zamanda basın sektöründeki reklam verme etkisi de baskı gücümüzü kırmıştır" dedi.


AVM sayısı 327'ye ulaşacak


Şu anda aktif çalışan AVM sayısının 299 olduğunu ve yılsonunda 327'ye ulaşmasının beklendiğini, zincir ve süpermarket sayısının da 13 bin 415'e ulaştığına dikkat çeken Palandöken, 4 büyük market zincirinin yüzde 34 olan pazar payının Eylül 2011'de yüzde 59'a, 2012'de yüzde 75,21'e ulaştığını ve pazarın giderek AVM'ler tarafından ele geçirildiğine vurgu yaptı. 


Yapılması gereken yasal düzenlemeler Palandöken yapılacak yasal düzenlemede yer almasını istedikleri düzenlemeleri şöyle sıraladı: "AVM'ler büyüklüğüne göre ‘Kuruluş İzni'ne bağlanmalı, şehir içine şube veya zincir oluşturmak isterse yine nüfus ve yoğunluğa göre izin alma şartı getirilmeli, trafik akışını bozmamalı, yeterli miktarda otopark yapma zorunlu olmalı, tedarikçi firma ve üreticilerin zora düşmemeleri için ödeme koşullarının kuralları konulmalı, mağazaların açılış-kapanış saatlerinin ve günleri kurala bağlanmalı, ‘Privite Label" denilen kendi markaları ile ürettirdikleri ürünlerin oranı belirlenmeli, tedarikçi ve üreticiden raf parası, anons bedeli gibi ekstra ücret talebinde bulunmamaları, tüketiciyi yanıltıcı, zamanı ve süresi belirlenmemiş indirim kampanyaları yasayla düzenlenmeli. Dükkan açılacak yerdeki nüfus ve esnaf yoğunluğu, uzaklıkları ve iş potansiyeli gibi kriterler göz önünde bulundurulmalı."


DÜNYA