Beykoz'da 2B'liye tapu müjdesi!

Beykoz'da 2B'liye tapu müjdesi! Beykoz'da 2B'liye tapu müjdesi!

İstanbul'un en çok 2B arazisine sahip ilçesi Beykoz'da, belediye ve hükümetin ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın ardından hak sahipleri tapulanna kavuşacak. Beykoz'da 2B arazileri soran olmaktan çıkıyor...


Beykoz'da 2B arazileri soran olmaktan çıkıyor. 9 mahalledeki 2B arazilerinin Beykoz Belediyesi'ne devrinin ardından, hale sahipleri tapularına kavuşacak. İstanbul'un en çok 2B arazisine sahip ilçesi Beykoz'da, belediye ve hükümetin ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın ardından hak sahipleri tapulanna kavuşacak. 


Edinilen bilgiye göre, rayiç bedel fiyatlarının, ilçe sakinlerinin alım gücüne göre çok yüksek olması nedeniyle özel bir proje alanı uygulamasına yönelen Beykoz Belediyesi, hale sahiplerinin arsalannı daha ucuza alabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. 


Beykoz Belediye Başkam Yücel Çelikbilek'in yaptığı görüşmeler neticesinde ilk olarak 9 mahalle proje alam olarak ilan edildi. Bu mahallelerin Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen emlak değeri üzerinden belediye kanalıyla satılması konusunda anlaşma sağlandı. 


YÜZDE 40 İNDİRİMLİ 


Anlaşma kapsamında, ilk olarak Gümüşsüyü, İncirköy, Soğuksu, Yenimahalle, Çengeldere, Fatih, Çiftlik, Yavuzselim ve Baklacı Mahalleleri'nde 2B kapsamında arazileri bulunan vatandaşlar, 1 Nisan 2014'e kadar tapulanna kavuşacak. 2B arazilerinin satışında kolaylık sağlamak için geliştirilen proje alanı uygulamasıyla vatandaşlar, arazilerini yüzde 40'a kadar indirimle alma imkanına sahip olacak. Satışlar net parseller üzerinden yapılacağından, vatandaşlardan proje alanlannda yer alan parsellerin bütününden kesilmesi gereken donatı oram bedeli de alınmayacak. Proje alam uygulamasıyla, ilçe sakinleri yıllardır hasretle bekledilderi tapulanmn yanı sıra imarlı parsellerine de kavuşacak. 


Oktay Mehmet/ Yeni Şafak Gazetesi