Beyoğlu'ndaki 100 yıllık bina çöktü!

Beyoğlu'ndaki 100 yıllık bina çöktü! Beyoğlu'ndaki 100 yıllık bina çöktü!

Emekyemez Mahallesi Yolcuzade Mektebi Sokağı'ndaki binanın çökmesi nedeniyle can kaybı ya da yaralanma yaşanmazken, sokakta park halindeki bir araç göçük altında kaldı.


Emekyemez Mahallesi Yolcuzade Mektebi Sokağı'ndaki binanın çökmesi nedeniyle can kaybı ya da yaralanma yaşanmazken, sokakta park halindeki bir araç göçük altında kaldı.


Olay yerine gelen itfaiye ekipleri bina çevresinde inceleme yaparak, enkazda kimsenin olmadığını tespit etti.


Yaklaşık 100 yıllık olduğu öğrenilen binanın sahibi Mehmet Altanlar, binanın 2 yıl önce yandığını, bunun üzerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurarak binanın yıkılması için dilekçe verdiğini belirtti.


Binanın tarihi eser olmasından ötürü yıkılmasına izin verilmediğini belirten Altanlar, "Binanın etrafını kapatarak uyarı levhaları asmamızı istediler" dedi.


Polis raporunun tamamlanmasından sonra İstanbul Büyükşehir ve Beyoğlu Belediyesi ekipleri sokakta temizlik çalışması başlatacak


SabahHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Beyoğlu'nda bir süre önce boşaltılan 3 katlı bina çöktü. Binanın önünde park halindeki araç kullanılamaz hale geldi.


Beyoğlu Emekyemez Mahallesi Yolcuzade Mektebi sokakta bulunan üç katlı boş bir bina saat 11:00 sıralarında büyük bir gürültü ile çöktü. 


Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yaptıkları çalışma sonucu göçük altında kalan kimsenin olmadığını belirledi. Çökme sırasında binanın altında park halinde bulunan bir otomobil göçük altında kalarak kullanılmaz hale geldi. 


Bina sahiplerinden Mehmet Altanlar polise verdiği bilgide, “Burası 10 yıldır kullanılmıyor 2-3 yıl önce de yangın çıktı. Sonra belediyeye gittik ve tehlike arz ediyor dedik. Belediye ‘siz bunu yıkamazsınız burası tarihi eser’ dedi. Vakıflar izin vermedi” dedi.


Göçük altında kalan otomobil sahibi Emir Kalenderoğlu ise “Sabah gelip park ettik bina eski bina üstüne çökmüş. Ben yan binada esnafım” diye konuştu.


Sözcü