27 / 05 / 2022

Binalarda enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Binalarda enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Şarlı, "Eski teknolojiyi kullanan asansörleri modem sistemlerle değiştirerek güç tüketimini yüzde 70'e varan oranlarda düşürmek mümkün" dedi.ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, inşaat sektörünün gündeminde yer alan yeşil bina konsepti ve binalarda nasıl enerji tasarrufu sağlanabileceği konularında değerlendirmelerde bulundu. Binaların önümüzdeki 10 yıl içinde bugüne kıyasla yüzde 10-20 daha fazla enerji tüketeceğine dikkat çeken Turgay Şarlı, "Bir binada bulunan asansörlerin güç tüketimi, binanın tüm güç tüketiminin neredeyse yüzde 10'unu oluşturuyor. Eski teknolojiyi kullanan asansörleri modern sistemlerle değiştirerek giiç tüketimini yüzde 70'e varan oranlarda düşürmek mümkün" dedi. Şarlı, New York'taki One VVorld Trade Centeı 'da kullanılan ThyssenKrupp markalı asansörlerin, binanın enerji tasarrufu yapmasına katkıda bulunduğunu da belirtti. 


ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, yapı endüstrisinin son dönemdeki gündem maddeleri arasında yer alan yeşil bina konsepti ve binalarda enerji tasarrufu sağlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Şarlı, iklim değişikliği ve enerji güvenliği ihtiyacı gibi nedenlerin, daha az enerji tüketilmesi yönünde bir beklentiye neden olduğunu söyleyerek, "Yapı sektörü de bu beklentinin farkında. Bugün birçok ülkede ilci inşaat şirketinden biri 'yeşil bina' konusuna odaklanmış durumda. 


Bu odak, planlama ve inşa aşamalarında başlıyor; operasyon ve binanın kullanımı aşamalarında da devam ediyor" diye konuştu. 


ThyssenKrupp tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2050 yılına dek şehirlerde yaşayan nüfus yüzde 60 artışla 6 milyarın üstüne çıkacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde, şehirlerin büyümesi sürerken, bina başına tüketilen enerji de bugüne kıyasla yüzde 10-20 artış kaydedecek. 


Şarlı, günümüzde dünyadaki enerjinin yüzde 40'ının yapılarda harcandığını belirterek, "Ortalama 30 yıl kullanım ömrü bulunan asansörler ise, binaların en çok elektrik tüketen 'kullanıcıları' konumunda bulunuyor. Bir binada bulunan asansörlerin güç tüketimi, yıllık bazda değerlendirildiğinde, binanın tüm güç tüketiminin neredeyse yüzde 10'unu oluşturuyor. Bu kapsamda, asansörlerin bir binanın enerji verimliliğinin merkezinde yer aldığını söylemek mümkün" dedi. 


Hürses