16 / 08 / 2022

Binali Yıldırım'dan 3. köprü bağlantı yolu ihalesine açıklama!

Binali Yıldırım'dan 3. köprü bağlantı yolu ihalesine açıklama!

Binali Yıldırım, "İhalenin 2 ay kadar ertelemesi var. Firmalardan yoğun bir istek var. Hazırlık çalışmalarını tamamlayamadıkları için bize müracaat ettiler. Biz de bu müracaatları yerinde bulduk ve ilave süre verdik" dedi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Haince, kahpece, kalleşçe masum insanları öldürmek için her türlü kirli oyuna başvuruyorlar. Ama acımızı içimize gömeceğiz, şehitleri kalbimize yerleştireceğiz. Bu bağımsızlık yolunda, millet ve dava yolunda zerre kadar tereddüt yok, geri adım yok. Bu ülke topraklarında son terörist de temizleninceye kadar operasyonlar aynen devam edecek" dedi.


Atatürk Havalimanı'ndaki taksiciler kooperatifine ziyarette bulunarak, şoförlere hitap eden Yıldırım, yaptıkları iş dolayısıyla taksi şoförleriyle iftihar ettiğini söyledi.


Taksicilerin sorunlarının çözümü için bugüne kadar ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:


"Taksiciler, Atatürk Havalimanı'nın çok önemli paydaşlarından birisi. Milyonlarca misafirimize hizmet ediyorlar. Atatürk Havalimanı'nın büyümesinde ve Avrupa'da üçüncü sıraya yükselmesinde taksici esnafımızın çok önemli katkısı var. Ülkemizin gelecekte havacılıkta daha da büyümesi, taksicilerimizin hem kendilerini yenilemelerini hem de hizmet standartlarını artırmalarını beraberinde getirecektir. Havalimanı işletmek yetmez, havaalanında gidişler-gelişler, bunun arka planındaki çalışmalar sizinle ancak bir anlam ifade eder. Ülkemize, şehrimize gelen misafirlerimiz havaaalanı dışına çıkınca ilk olarak sizinle temas kurar. Giderken yine sizinle temasları olur. Dolayısıyla iyi hatıralarla ülkemizden ayrılmaları sizin onlarla olacak münasebetinize bağlı. Yeni havalimanı ile ilgili bir endişeniz olmasın. Orada daha geniş imkanlarla, daha fazla iş imkanıyla var olmaya devam edeceksiniz." 


Yıldırım, Türkiye'nin ulaşımından ve iletişimden sorumlu olduğunu anımsatarak, 78 milyon vatandaşın günlük yaşamıyla iç içe olduklarını ve amaçlarının milletin rahat, mutlu bir şekilde seyahat etmesi, Türkiye'nin her tarafına rahat ve güvenli bir şekilde gitmesi olduğuna dikkati çekti.


- "Bu bir istiklal ve istikbal mücadelesidir"

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğine işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin kardeşliğine, birliğine, beraberliğine yönelik haince planlar tezgahlanıyor. İçeride ve dışarıda bu planları destekleyenler var. Bunları hepimiz görüyoruz. Bu mücadelenin ne anlama geldiğini de hepimiz biliyoruz. Bu bir istiklal ve istikbal mücadelesidir. Hiç kimse ama hiç kimse bu milletin birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini bozamaz. Düşmanlara, teröristlere verecek bir çakıl taşımız dahi yok. Bu vatan bize dedelerimizden yadigar kaldı. Bizim çocuklarımıza ve torunlarımıza aynen teslim etmek gibi bir görevimiz var. Bugünlerde ihtiyacımız olan, daha fazla kucaklaşmak, kenetlenmek. Bu bayrak kolay elde edilmedi. Bu bayrağın renginde şehit kanları var. Bu bayrağın hilalinde 'bağımsızlık benim karakterim' diyen milletin adı var. Bu bayrağın yıldızında, şehadetleriyle yıldızlaşan her bir şehidimiz temsil ediliyor. Bu bayraklar inmez, bu ezanlar dinmez. Şehitlerimiz var. Bağrımız yanıyor, acı çekiyoruz.  Haince, kahpece, kalleşçe masum insanları öldürmek için her türlü kirli oyuna başvuruyorlar. Ama acımızı içimize gömeceğiz, şehitleri kalbimize yerleştireceğiz. Bu bağımsızlık yolunda, millet ve dava yolunda zerre kadar tereddüt yok, geri adım yok. Bu ülke topraklarında son terörist de temizleninceye kadar operasyonlar aynen devam edecek. İçeride, dışarıda bunların arkasında olan kim olursa olsun, bizim dostluğumuz ne kadar güvenli ise düşmanlığımız da o kadar şiddetlidir."


Bakan Yıldırım, ziyaretten sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.


"Üçüncü havalimanındaki inşaat hızı tatmin ediyor mu?" sorusuna Yıldırım, "Üçüncü havalimanındaki çalışmalar iyi gidiyor. Planladığımız şekilde gidiyor hatta biraz da planladığımızın önünde diyebilirim. 90 milyon kapasiteli ilk bölümü 2018 yılının ilk çeyreğinde açılmış olacak. Buna uygun iş takvimi devam ediyor. Daha sonra ikinci ve üçüncü etapları yapıldığında üçüncü havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olma unvanına sahip olacak. Bu havalimanıyla birlikte Türkiye, Avrupa'nın, Kafkasların, Kuzey Asya'nın, Afrika'nın ve Ortadoğu'nun merkezi haline gelecek" yanıtını verdi.


Yıldırım, üçüncü köprü bağlantı yollarının ihalesinin iptaline ilişkin soru üzerine, "Doğru, ihalenin 2 ay kadar ertelemesi var. Firmalardan yoğun bir istek var. Hazırlık çalışmalarını tamamlayamadıkları için bize müracaat ettiler. Biz de bu müracaatları yerinde bulduk ve ilave süre verdik. Amacımız, daha fazla katılımı sağlamak, daha fazla rekabet oluşmasına imkan vermek" ifadelerini kullandı.Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları ihaleleri ertelendi!AA


Haber Yeni Söz Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

3. köprü bağlantılı yollarından Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimleri için mart ayında yapılması planlanan ihateler beşinci kez ertelendi. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki 3. köprünün bağlantılı yollarından Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimleri için 4 Mayıs'ta ihale yapılacak. Bu yıl hizmete girmesi hedeflenen köprünün, bağlantı yollarının ise 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor, istanbul Boğazı'nda yapımı süren üçüncü köprünün bağlantı yolları için önce 6 Mart 2015'te yapılacağı açıklanan ihale, 6 Mayıs 2015'e ertelenmişti. Ardından, firmaların talebi üzerine Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimlerinin ayrı tarihlerde ihale edilmesine karar verilmişti. Yap-işlet-Devret modeliyle Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Kurtköy-Akyazı kesimi işine ait ihale için önce 30 Haziran 2015 olarak belirlenen tarih, sonra 31 Ağustos 2015'e, devamında ise 1 Mart 2016"ya ertelenmişti. 


Yeni Söz Gazetesi


Haber Ticari Hayat Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

YAVUZ Sultan Selim Köprüsü bağlantılı yollarından Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimleri için Mart ayında yapılması planlanan ihaleler beşinci kez ertelendi. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yollarından Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimleri için 4 Mayıs'ta ihale yapılacak. Bu yıl hizmete girmesi hedeflenen köprünün, bağlantı yollarının ise 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor. İstanbul Boğazı'nda yapımı süren üçüncü köprünün bağlantı yolları için önce 6 Mart 2015'te yapılacağı açıklanan ihale, 6 Mayıs 2015'e ertelenmişti. Ardından, firmaların talebi üzerine Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimlerinin ayrı tarihlerde ihale edilmesine karar verilmişti. Yap-İşletDevret modeliyle Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Kurtköy-Akyazı kesimi işine ait ihale için önce 30 Haziran 2015 olarak belirlenen tarih, sonra 31 Ağustos 2015'e, devamında ise 1 Mart 2016'ya ertelenmişti. Projenin ilk önce 7 Temmuz 2015 olarak açıklanan Kınalı-Odayeri kesimi işine ait ihalesine ilişkin tarih de 7 Eylül 2015, daha sonra da 8 Mart 2016 olarak değiştirilmişti.


Ticari HayatBu haber Takvim Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü köprünün tamamlanma aşamasına geldiğini belirterek, "Zannediyorum son 150 metresi kaldı birleşmeye. Önümüzdeki 5-10 gün içerisinde köprü tabliyesiyle, askı halatlarıyla köprü silüeti ortaya çıkacak. Köprünün tamamen bitmesi Mayıs ayında. Ancak bağlantı yolları, kavşak çıkışları ile hepsini beraber açmak istiyoruz. Dolayısıyla Ağustos gibi üçüncü köprü ve yolları, tamamen açılışa hazır hale gelecek" diye konuştu.


Takvim
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


İnşaatı mayıs ayında tamamlanacak olan Üçüncü Köprü'nün bağlantı yollarının tamamlanması ağustos ayını bulacak. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi'nde kesin güzergah belirlenmediğini, 5 alternatif olduğunu söyledi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprü ve havalimanı çalışmalarının bitiş tarihlerini açıkladı. Bakan Yıldırım, üçüncü köprünün bu senenin mayıs ayında tamamlanacağını, bağlantı yolları, kavşak çıkışlarının ağustos ayını bulacağını söyledi. Yıldırım üçüncü havalimanının ise 90 milyon kapasitelik birinci bölümünün 2018'in Şubat ayında açılacağını bildirdi. Binali Yıldırım, “Havacılıkta 2003'ten beri dünya istatistiklerini altüst eden bir gelişme yaşadık. Türkiye'nin dünya havacılığından aldığı pay yüzde 0,45'ti. Şu anda yüzde 2'ye yaklaştı” dedi.


İLK BÖLÜM 2018 ŞUBAT'TA


İstanbul'da yapılacak 3'üncü havalimanı ile ilgili olarak Yıldırım, “Yaklaşık 10 milyar 247 milyon avroluk bir harcama yapılacak. 2018'in Şubat ayında birinci bölümü, 90 milyon kapasitelik bölümü açılmış olacak” açıklamasında bulundu.Yeni Şafak