19 / 08 / 2022

Bir İyilik Sıcak Bir Yuva projesi kapsamında yapılan 1753 konut teslim edildi!

Bir İyilik Sıcak Bir Yuva projesi kapsamında yapılan 1753 konut teslim edildi!

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV),Suriye'de savaş mağduru ailelere yönelik olarak başlattığı "Bir İyilik Sıcak Bir Yuva" projesi kapsamında hayata geçirdiği 1753 "iyilik konutu"nu teslim etti.Türkiye Diyanet Vakfı taragından yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılından beri iç savaşın başladığı Suriye'de, mağdur ve mazlumlara gıdadan barınmaya, giysiden sağlık hizmetlerine, eğitimden dini faaliyetleri destekleme hizmetine kadar her alanda aralıksız şekilde destek verildiği bildirildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, çadır kentlerde yaşam mücadelesi veren aileleri sıcak bir yuvaya kavuşturmak ve daha düzenli bir hayat sunabilmek amacıyla "Bir İyilik Sıcak Bir Yuva" projesinin geliştirildiği belirtilen açıklamada, bu kapsamda 1753 Suriyeli aileye yapılan konutların teslim edildiği bilgisi yer aldı.

Bir İyilik Sıcak Bir Yuva projesi kapsamında yapılan 1753 konut teslim edildi!

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Türk milletinin mazlum ve mağdurlara yardım ulaştırılması noktasında köprü vazifesi gördüğünü bildirdi.

2020 Ocak'ta aşlattıkları proje kapsamında yurt içinden ve yurt dışından farklı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle İdlib ve Azez bölgesinde 1753 konutu tamamlayarak ailelere teslim ettiklerini dile getiren Açık, şöyle konuştu:

"1000 iyilik konutunun inşaat çalışmalarına da başladık. Bölgede 5 bin konutu tamamlayarak ailelere teslim etmeyi hedefliyoruz. 30 metrekare büyüklüğünde 1+1 olarak inşa edilen mutfak, banyo ve tuvaleti içerisinde olan ve her türlü olumsuz hava şartlarına karşı korunaklı bir yuva olan konutlarımız ailelerimize daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunuyor."

İç savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan ailelerin camiler ve çadırlar dışında başlarını sokacak bir ortamlarının olmadığına değinen Açık, şöyle konuştu:

"Gerçekleştirdiğimiz konut projesi ile yoğun kış şartlarında hayata tutunmaya çalışan ailelere, sürdürülebilir barınma imkanı sağlayarak yüklerini bir nebze de olsa hafifletmiş oluyoruz. Bir iyilik konutumuzun maliyeti 6 bin lira. Kampanyamıza destek olmak isteyen vatandaşlarımız bir evin maliyetini tek başına karşılayabilecekleri gibi istedikleri kadar tutarda da bağışta bulunarak ağır kış şartlarında yaşam mücadelesi veren mazlum ve mağdur kardeşlerimizin sıcak bir yuvaya kavuşmasına katkı sağlayabilir. İnşallah hayırseverlerimizin de desteği ile konutları en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz."
 

Suriye'de hayırseverlerin desteğiyle inşa edilecek imam hatip lisesinin temeli atıldı!