18 / 08 / 2022

Bodrum'a 300 milyon dolarlık konut ve otel yatırımı!

Bodrum'a 300 milyon dolarlık konut ve otel yatırımı!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şehirde artık çok sayıda yabancının yatırım yaparak yaşamaya başladığını söyledi. Aras, Rusların Bodrum´da yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım planlandığından bahsetti.Türkiye'nin turizm cenneti Bodrum´da Belediye Başkanı Ahmet Aras´ın davetiyle Rusya ve Ukrayna'nın sosyal medya fenomenleriyle buluştu. Ülkelerinde milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomenleri 1-3 Mart tarihlerinde Bodrum´un tarihi bölgelerini gezip yerleşik Rus ve Ukraynalılarla bir araya gelerek yaşantılarını görüntüledi.

Dünya'da yer alan habere göre; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, hizmet anlayışı ve kalite bakımından dünyada Saint Tropez ve Cannes gibi turizm merkezi şehirlerle yarıştıklarından bahsetti. Şehrin geçtiğimiz yıl en fazla Rus ve Ukraynalı turist tarafından ziyaret edildiğinden bahseden Aras, `Daha sonra pek çoğu yatırım yaparak Bodrum´da yaşamaya başladı" dedi. Aras Bodrum´un turizm de cazibe merkezi olma yarışıyla ilgili toplantı sonrasında şu rakamları paylaştı:

"Rusya ve Ukrayna'nın içinde bulunduğu eski Sovyet ülkeleri arasında kentimiz giderek daha fazla öne çıkmaya başladı. Bunu rakamlarla da görüyoruz. Pandemi sürecinde turizm sektörü küresel anlamda çöküş yaşadı. Bu süreçte Türkiye yine ayakta kalan birkaç ülkeden biriydi. Bodrum ve Antalya'daki tesisler direnerek açık kalmaya devam etti. Onlara da bu cesur mücadelelerinden dolayı teşekkür etmek isterim. 2019 yılında 127 bin turist gönderen Rusya, 2020 yılında 67 bin 203 turistle ilk sırada yer aldı. Yine 2019'da 78 bin 876 Ukraynalı Bodrum'u ziyaret etmişti. Bu sayıyla Ukrayna, 2019'da 6'ncı sırada yer aldı. 2020'de 66 bin 637 Ukraynalı kentimizde misafirimiz oldu. Ukrayna da geçen yıl Rusya'nın çok az bir sayıyla hemen ardından ikinci sırada yer buldu. Ayrıca Azerbaycan, Litvanya, Belarus, Kazakistan vatandaşları da Bodrum'u en fazla tercih eden 25 ülke arasında yer alıyor. Ruslar daha çok otel satın alıyor ya da ünlü markalarının şubelerini Bodrum´da açıyor."

Bodrum a 300 milyon dolarlık konut ve otel yatırımı!

`Dünyaca ünlü Rusların gözdesiyiz'

Belediye Başkanı Aras,  ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik sonrasında şu ifadeleri kullandı: ''Bodrum'un bölgesinde sadece turizm merkezi olarak görülmediğini çok sayıda yabancının yaşamak ve yatırım yapmak için tercih ettiği bir noktaya dönüştüğünün altı çizildi. Aras, "Ukraynalılar, deyim yerindeyse `Bodrum aşığı´ oluyor. Yaşamaya karar verenlerin sayısı dikkat çekici bir oranda artıyor. Buradan giden misafirlerimiz kentimizi öneriyor. Sadece bin 200 Rus vatandaşı, kentimizden konut olarak yaşamaya başladı. Binin üzerinde de Ukraynalı hem yatırım yaptı hem de konut satın alarak bölgeyi sahiplendi.''

Yıllar boyunca dünyaca ünlü Rus ve Ukraynalı milyarderler ile sanatçıların gözdesi olduklarını hatırlatan Aras şunları söyledi:
"Uzun zamandan beri Rusya ve Ukrayna'nın seçkin isimlerini misafir ediyoruz. Dünyanın yakından takip ettiği kişiler, lüks yatlarıyla geliyorlar. Rusya'nın en zengin isimleri arasında yer alan Dünyaca ünlü futbol kulübü Chelsea'nin sahibi Roman Abramoviç neredeyse her yıl tatilini Bodrum´da geçiriyor. Dünya ekonomisinin yakından tanıdığı Alexander Stevakov, Viktor Rashnikov, Alexander Grigoryevihç Abramov gibi ünlü milyarderler önemli ziyaretçilerimiz arasında. Siyaset ve sanat dünyasının da tanınmış isimleri, Bodrum'u tercih eder. Hatırlarsanız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 2019'da seçimlerin hemen ardından, stresini Bodrum'da atmıştı. Bu yurtdışına yaptığı ilk ziyaret olması açısından da dünya basınında geniş yer buldu. Ayrıca ünlü Rus sanatçı Natalya Lonova'yı da Bodrum aşığı yaptık."

`300 milyon dolarlık Rus yatırmını konuşuyoruz'

Başkan Ahmet Aras, Bodrum'da Rusça konuşulan ülkelerle ilgili her yıl kültürel etkinlikler kapsamında festival ve şenlikler düzenlediklerinden bahsetti. Başkan Aras, " Görüştüğümüz bu kişilere 'Nerelisiniz?' diye sordum. `Rusya veya Ukrayna´ gibi yanıt beklerken, 'Bodrumluyuz' diyorlar. Bodrum'dan sadece 30 dakikada Avrupa'ya, Yunan adalarına gidebileceklerini biliyorlar. Bu konforu yaşıyorlar. Dünyanın her yerine ulaşım avantajından dolayı Bodrum, Rus ve Ukraynalı iş adamlarının da gözdesi oldu. Ünlü Rus markaları ve restoranları Bodrum'da şube açarak çalışıyor. Turizm tesislerine yatırım yapıyor veya satın alıyor. Şu anda planlanan 300 milyon dolarlık yatırım söz konusu" diye konuştu. 

Bodrum a 300 milyon dolarlık konut ve otel yatırımı!

Rus Fenomen: Bodrum'a aşık olabilirsiniz

Bodrum'a gelen blogger ve sosyal medya fenomenleri için Viktoria Pischanska açıklamalarda bulundu:
 "Rus ve Ukraynalılar için Türkiye denilince akla Antalya geliyordu. Hemen her aile, Antalya'ya bir kez gelmiştir. Şu an ise Bodrum'u sıkça duyuyoruz. Avrupa'da daha önce Fransa, İtalya, İngiltere, Hollanda, Belçika gibi turizm ülkelerini görme şansı buldum. Ancak hiçbirinde Bodrum gibi kaliteli turizm anlayışını görmedim. Tesisler olağanüstü modern bir hizmet anlayışına sahip. Saint Tropez, Cannes, Monaco'yu görme şansım oldu. Hem tarihi yapıları hem de kentin misafirperverliğini düşününce Bodrum, bu kentlerin oldukça üzerinde. Bizler Bodrum'u çok sevdik. Ülkemize şu mesajı rahatlıkla verebiliriz; `Bodrum sadece eğlence ve dinlence yeri değil doğasıyla da kendine aşık eden bir kent. Bodrum'a gelirken dikkat edin, kendine aşık eden bir yapısı var.´ Biz bayıldık. Bakarsınız yakın dönemde biz de Bodrumlu oluruz.''