Bodrum'da 1.611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu!

Bodrum'da 1.611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu!Kıyı ve koylardaki kaçak yapılaşmalara dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "Bodrum'da 1611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Muğla'da önemli açıklamalar yaptı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kıyılarda kaçak yapılaşmaya karşı denetimlerin devam ettiğini söyledi.

Bakan Kurum ve beraberindeki heyet, Muğla'nın Bodrum yarımadasında Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait tekneyle kıyı ve koylardaki kaçak yapılaşma ve çevre temizliğine ilişkin denetimlerinin ardından gazetecilere açıklamalar yaptı.

Bakan Kurum, Sözcü’nün gündeme getirdiği Bodrum Gündoğan’daki tartışılan The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 8 projenin mühürlendiğini söyledi.

Bakan Kurum’un verdiği bilgilere göre imar planına ve yapı ruhsatlarına aykırı yapılaşmanın olduğu projeler, Yalıkavak’ta 75 konut, Gündoğan’da 90 odalı otel ve 330 konut, Gölköy’de 116 konut, Yalıkavakta 350 konut, otel ve kıyı yapıları, Göktürkbükü’nde 50 adet konut ve otel, Yalıkavak 70 adet konut Gümbet’te 131 konut ve Yalıçiftlik’te 400 adet konuttan meydana geliyor.

Mühürlenen projeler şöyle; Le Chic Gümbet, Four Season, Mandarin, Varyap Yalıkavak, Bodrum Demirbükü, Nef Gökçebel, Epique Island ve Bo Vieara. 

YIKIM VE PARA CEZASI

Toplamda 1611 konut ve 4 otel inşaatının durdurulduğunu belirten Murat Kurum, “İmara ve yapı ruhsatlarına aykırılıkların giderilmesi için firmalara bir ay süre verildi. Eğer giderilmezse biz valilik aracalığıyla gidereceğiz. İmar Kanunu gereği yıkım  ve para cezası uygulaması da yapılacak” diye konuştu.

Muğla’da da kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini ve mücadelelerinin kararlılıkla devam edeceğini belirten Kurum, “Doğal güzelliklerimizi bozacak yapılara müsade etmeyeceğiz. Müsade edenlere de gerekli her türlü cezai işlem yapılacak” dedi.

THE BO VİERA PROJESİ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Kurum, Besa Grup tarafından Gündoğan’da hayata geçirilen The Bo Viera projesini de incelediklerini söyleyerek, “Hem kıyı hem de kara tarafında imara aykırılıklar tespit edildi. Kot kesitle alakalı ve yapıların bütünlüğüyle ilgili sorunlar var. Kıyıda görüntü kirliliği ile ilgili sorunlar var. Yine hafriyatların araziye yakın bir yerde istiflendiği noktasında tespitlerimiz var. Proje mühürlendi ve cezai işlem başlatıldı. Bu aykırılıklar giderilmeyene kadar da burada hiçbir inşaat faaliyetine izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan mühürlenen The BO Viera projesini inceledi!