Cumhurbaşkanı Erdoğan mühürlenen The BO Viera projesini inceledi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan mühürlenen The BO Viera projesini inceledi!Tatil için Marmaris’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mühürlenen Besa A.Ş’ye ait projeleri inceledi.


Bayram tatili için Muğla’nın Marmaris ilçesine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle tatil beldesine giderken Bodrum üzerinde tartışmalara sebep olan kaçak yapıyı tepeden inceledi. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dakikalarca helikopterle inşaat alanına yakınlaşarak izlediği inşaat ise eski  Ankara  Ticaret Odası Başkanı olan ve hükümete yakınlığıyla bilinen Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesi. Bodrum’un en güzel koylarından olan lüks proje için, firma denizi doldurdu ve tepki gördü. Vatandaşların şikayetleri üzerine inşaat mahkemeye taşındı ve 11/03/2019 tarihinde Bakanlık emri ile Muğla Valiliğince kaçak- ilave yapı ve izinsiz deniz doldurma nedeniyle, inşaatı durduruldu ve mühürlendi. Doğa harikası olan bölgede ağaçlar ve yeşil alan da tamamen kesildi. Bodrum yarımadasında Kalamar balık üreme merkezi olarak bilinen yere vahşice yapılan doğa katliamı bir taraftan bütün koyu diğer yandan da balık üreme alanlarını yok edecek potansiyel bir tehlike.

Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmeyen vahşi betonlaşma ile deniz ve çevre kirliliği riski de telafi edilemez boyuta ulaştı. 2005 yılında imara açılan ve “The BO Viera” adı verilen proje 150 dönümlük alan üzerinde yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mühürlenen The BO Viera projesini inceledi!


'Neden inceledi' sorusu

Bakanlar Kurulu kararıyla verilen özel izinle inşasına başlanan ve kaçak yapı olduğu için mühürlenen , geçen haftada lansman yapan firma tepkileri üzerine çekerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güzergah olmadığı halde helikopterle inşaat üzerinde uçması ve incelemesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopterle bölgede uçma görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Bodrum’da inşaat emsallerinin kat kat üzerinde olan 400 konut otel inşaatı ile ortaya çıkan tesise tepkiler giderek artıyor. Müteahhitlere verilen izinler ve ortaya çıkan vahametin sorumluluğu da Bakanlar Kurulu’nu zor durumda bırakıyor. Erdoğan’ın Bodrum’un en güzel koylarından birini betona gömen inşaatı neden incelediği ve ne yapacağı merak konusu oldu.