Boğaz'da üçüncü köprü gün sayıyor

Boğaz'da üçüncü köprü gün sayıyor

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün güzergahının sivil toplum örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak is

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Bir dizi açılış ve törenlere katılmak üzere Trabzon'a gelen Bakan Faruk Özak, gazetecilerin İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü ve diğer konularla ilgili sorularını yanıtladı.


İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü güzergahının belirlenmesi çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Bakan Özak, "Karayolları Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlandı. Biz daha önceki 2.5 yıllık dönemde çalışmalarımızı tamamlamıştık. Sayın Başbakanımız'la güzergah tespiti yapılacaktı. Şu anda mevcut 2 köprü arasında ve ikinci köprünün kuzeyinde olmak üzere 4 güzergâh ıÜüalternatifi var. Bu konuda hazırlıklar yapıldı. Ama güzergah henüz tespit edilmedi. Önümüzdeki günlerde belirlenecek. Ondan sonra sivil toplum örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanımız'la güzergah tespit edilecek." diye konuştu.


Son günlerde sıkça tartışılan Marmara Bölgesi'ndeki muhtemel depremle ilgili de soruları yanıtlayan Bakan Faruk Özak, şöyle konuştu: "Türkiye bir afet ülkesi. 100 yılda maalesef 100 bin kişiyi kaybettik. O bakımdan özellikle 1999 depreminden sonra Türkiye bu konunun ciddiyetini anlamış durumda. Biz özellikle depremle ilgili il ve ilçelerin zemin etüdü ve fay hatlarıyla ilgili sürdürdüğümüz çalışmaları tamamlamaya çalışıyoruz. 3 gün önce meclisten geçirilen Kat Mülkiyeti Yasası da, bu güçlendirmeyle ilgili yaşadığımız önemli zorlukları aşmamıza yardımcı olacak. Ayrıca önümüzdeki ay gündeme getireceğimiz Kentsel Dönüşüm Alanları Yasası ile İstanbul'da, Marmara'da ve Türkiye'nin her tarafında depreme dayanıksız olan binaların ya güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili çok kolaylıklar sağlayacak. Türkiye'de deprem adına yapılacak çok iş var."


Özak, Karadeniz Sahil Yolu'nun yüzde 99'unun tamamlandığını, kalan kısmındaki çalışmaların da en kısa zamanda tamamlanacağını ifade etti. (Zaman)

pus