19 / 08 / 2022

Boğaziçi’nden 150 milyon TL gelir!

Boğaziçi’nden 150 milyon TL gelir!

Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Çatalkaya, yeni düzenlemeden yararlanacak bina sayısının 14 bin civarında olduğunu belirterek, devletin bu değişiklikle 150 milyon lira gelir elde edebileceğini söyledi...Boğaziçi'nde yer alan toplam 14 bin dönüm büyüklüğündeki 40 mahallenin Aralık 2018’de yapılan kanun değişikliği ile imar barışı kapsamına alınması devlete yeni bir gelir kapısı yaratacak.

Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, yeni düzenlemeden yararlanacak bina sayısının 14 bin civarında olduğunu ifade etti. Çatalkaya, devletin bu değişiklikle 150 milyon lira gelir elde edebileceğini belirtti. 

Çatalkaya, Boğaziçi ön görünümünde olup da imar barışı kapsamına alınan en büyük alanın 9 bin dönüm ile Sarıyer’de olduğunu söyledi. Çatalkaya, 2'nci sırada 4 bin 200 dönüm ile Beykoz’un yer aldığını, 800 dönüm alan ile Üsküdar’ın ise en sonda bulunduğunu ifade etti. 

Hüriyet'te yer alan habere göre; Çatalkaya, imar barışına başvuru süresinin de 6 ay uzatılması ile birlikte Boğaziçi ön görünümdeki yıkım kararı, idari para cezası bulunan veya iskan tapularını almak isteyen hak sahiplerinin imar barışından yararlanmak için kendilerine başvuru yaptıklarını ve yararlandırdıklarına dikkat çekti. 

Çatalkaya, sözlerine şu şekilde devam etti; "Vatandaşın başvuruyu yapıp Yapı Kayıt Belgesi’ni alması bu başvurunun doğru olduğu anlamına gelmiyor. Yanlış, iskan tapu alımı için çizilen projede ortaya çıkıyor. Bu kez de alınmış yapı kayıt belgesinin doğru şekilde düzeltilmesi için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor ki hak sahipleri iskanlı tapularını alabilsinler"

Çatalkaya, imar barışına başvuru süresinin uzatılmasının olumlu olduğunu belirterek, devletin elde edeceği gelirin artacağını ve 15 milyon başvuru ve 50 milyar TL hedefine ulaşılabileceğini söyledi.