18 / 08 / 2022

BTSO inşaat sektörü temsilcilerinden Fas'a çıkarma!

BTSO inşaat sektörü temsilcilerinden Fas'a çıkarma!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) üyesi inşaat sektörü temsilcileri, yeni işbirlikleri için Fas'ta ziyarette bulundu. Heyet ayrıca Küresel Fuar Acentesi kapsamında Kazablanka/Rabat İnşaat Teknolojileri ve Yapı Malzemeleri Fuarı’ında incelemelerde bulundu.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) üyesi inşaat sektörü temsilcileri, yeni anlaşmalar için Fas’ta ziyaretlerde bulundu. Heyet ayrıca Kazablanka/Rabat İnşaat Teknolojileri ve Yapı Malzemeleri Fuarı’ını da inceledi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bursalı firmaların ihracatçı kimliğini güçlendirmek için 160’ın üzerinde yurt dışı programına imza atan BTSO, bu kez de Fas'a çıkarma yaptı. 

İnşaat sektörünün kalbinin attığı en önemli organizasyonlarından olan SIB Fuarı’nı ziyaret eden BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu’nun yanı sıra çok sayıda firma yöneticisi sektörün genel durumu gibi konularda önemli bilgiler paylaştı.

Heyet ayrıca T.C Rabat Müşaviri Önder Duman ile de buluştu. Toplantıda Müşavir Duman, Fas’ta şirket kuruluş işlem süreçleri, vergi avantajları, ithalat imkanları hakkında konuşuldu. MÜSİAD Fas temsilcisi Yunus Aytok’un ev sahipliğinde istişare toplantısı düzenlendi. BTSO heyeti, Fas’ta önemli inşaat yatırımları olan Yapı Merkezi firması temsilcileriyle bir araya gelip, ülkedeki yatırım imkanları hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

Katma değer ve istihdama katkısıyla sürdürülebilir büyümeye güç katan inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin 15 yıldır itici gücü olduğunu söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam, 200’den fazla alt sektöre katkı sağlayan sektörün dünyanın da kabul ettiği bir başarıya sahip olduğunu söyledi.

Bursa’nın üretim ve ihracat üssü kimliğinin farklı sektörlerde arttığını söyleyen Alparslan Şenocak, inşaat sektörü temsilcilerinin daha önce Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre gibi farklı ülkelere işbirliği ziyaretinde bulunduklarını belirtti. Şenocak, inşaat sektörünün Fas pazarında yeni işbirliklerine hazır olduğunun altını çizdi.

Sektörde Bursa’nın marka değeri yüksek firmalara sahip olduğunu söyleyen Şenocak, “Odamızın vizyonu doğrultusunda firmalarımızın ihracatçı kimliğini güçlendirmeye devam ediyoruz. Küresel Fuar Acentesi ve UR-GE projeleriyle firmalarımız dış ticaret hacmini artırıyor. Kuzey Afrika’nın parlayan yıldız Fas ise yeni yatırım alanları ile yüksek potansiyeli olan bir ülke. Bursa olarak Fas pazarında firmalarımızın yeni işbirlikleri kurmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı kenti Bursa’nın yeni ihracatçılar sayesinde ülke ekonomisinin büyümesine ivme kazandıracağını söyleyen BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, inşaat sektör temsilcilerinin yer aldığı Fas programının da firmalar için oldukça verimli geçtiğini ifade etti.