14 / 08 / 2022

Bülent Eczacıbaşı: Kültür turizmine yatırım şart!

Bülent Eczacıbaşı: Kültür turizmine yatırım şart!

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Kültürel etkinliklere ve altyapılarına yatırım yapan kentlerin, kültür turizminde öne çıktığını belirtti.Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, herkesin üzerine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmesi durumundaTürkiye’ye gelen turist sayısının 70 milyonun, turist başına ortalama gelirin 1000 doların üzerine çıkmasının, kısa zamanda erişebilecek bir hedef olduğunu söyledi.

Eczacıbaşı Profesyo-nel’in Belek’te gerçekleştirdiği “Sezona Merhaba Buluşması”nda turizmciler bir araya geldi. Eczacıbaşı, burada yaptığı konuşmada özellikle kültürel etkinliklere ve altyapılarına yatırım yapan kentlerin, kültür turizminde öne çıktığını söyledi. Bunun en iyi örneklerinden birinin İspanya’daki Guggenheim Bilbao Müzesi olduğunu belirten Eczacıbaşı, 1981’de turizmle hiçbir ilgisi olmayan bu endüstri kentinin bu müze sonrası bugün milyonlarca turist çeken bir mimari ve sanat kentine dönüştüğünü söyledi. Eczacıbaşı, kültürel ve tarihsel zenginlikleri eşsiz olan Türkiye için bu örneklerin ilham verici olması gerektiğini belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, fiyatlar açısından halen 2014’ün yüzde 25 gerisinde olduklarını söyledi. Ayık, "Türkiye özellikle 45 yaşın üstündeki insanları Avrupa’dan getirmekte zorlanmıyor. 30-40 yaş arasındaki insanların birçoğu Türkiye’ye gelmiyor. Bunlara özel bir çalışma yapmamız gerekir” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da, “Çok ucuz satıyoruz kaygısını üzerimizden atmamız gerekiyor. Biz kitle turizmi yapan bir ülkedeyiz” şeklinde konuştu.