Bülent Tüfenkci: AVM'ler esnafı bitirmiyor!

Bülent Tüfenkci: AVM'ler esnafı bitirmiyor! Bülent Tüfenkci: AVM'ler esnafı bitirmiyor!

9. AVM Yatırımları Konferansı yapıldı. Konferansta konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafların AVM'lerin kendilerini bitirdiğine yönelik söylemlerinin olduğunu, AVM'lerin esnafları bitirmediğini belirtti.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hükümetlerin 1,5 yılda değişmemesi, sürekli seçim yapılmaması ve ekonomik krizlerin olmaması için Anayasa değişikliğinin bir fırsat olduğunu belirterek, "Ben inanıyorum ki iş çevreleri, yatırımcılar bu anayasa değişikliğine her kesimden daha fazla sahip çıkacak." dedi.


9. AVM Yatırımları Konferansının açılışında konuşan Tüfenkci, perakende sektörünün öneminden bahsederek, sektörde 2015 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 700 bin işletme bulunduğunu, bu sayının tüm işletmelerin yüzde 26'sına tekabül ettiğini söyledi.


Özellikle AVM yatırımlarının muhataplarının perakendeciler olduğunu dile getiren Tüfenkci, AVM yatırımcıları ile perakendecilerin bir aile olduğunu, herhangi birinin ayağının tökezlemesi ile tüm ailenin zarar göreceğini aktardı.


Tüfenkci, AVM'leri de perakendecileri de esnafları da ihmal etmeyeceklerini kaydederek, Türklerde AVM kültürünün çok eski olduğunu, tarihte büyük han, alışveriş çarşısı ve kervansarayların inşa edildiğini anlattı.


Gelecek günlerde AVM'lerin önemini artırarak sürdüreceğini ifade eden Tüfenkci, insanların alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte perakende sektöründe de değişme yaşanacağını söyledi.


Tüfenkci, Türkiye'deki AVM sayısının 2016 itibarıyla 368'e ulaştığını belirterek, "Gelişmekte olan ve gelişen ülkelere baktığımızda Türkiye'de hala kiralanabilir alanlar olması gerektiğini ve bu sektörde boşluklar olduğunu görebiliriz. Evet İstanbul, Ankara, Denizli gibi bazı bölgelerde doygunluk olsa da diğer kentlerimizde bu alanda fırsatlar var." diye konuştu.


- "Türkiye, hiçbir yatırımcıyı mahcup etmedi"

Tüfenkci, Türkiye'nin kendisine güvenen hiçbir yatırımcıyı mahcup etmediğinin altını çizerek, "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de büyük fırsatlar içermektedir. İnşallah önümüzdeki dönemde hem AVM yatırımcısı hem de diğer alanlarda Türkiye'yi tercih eden, buraya gelmek isteyen birçok yatırımcıyı Türkiye'de ağırlamış olacağız." ifadelerini kullandı.


Ülke ekonomisinin son yıllarda arz-talep anlamında olumlu gelişme gösterdiğini dile getiren Tüfenkci, perakende sektörünün bu büyümesinin sosyal ve ekonomik açıdan diğer sektörler üzerinde de birtakım etkileri olduğunu bildirdi.


Tüfenkci, AVM'lerin Anadolu illerinde de geniş bir istihdam ağı oluşturduğunu kaydederek, Türkiye'nin kendine güveneni mahcup etmediğini, Borsa İstanbul'un 26 ayın en yüksek değerine ulaştığını aktardı.


TBMM'den anayasa değişiklik paketi çıktıktan sonra dövizin gerilemeye başladığını anımsatan Tüfenkci, "İnşallah 16 Nisan'dan sonra da yakalanacak istikrarla birlikte dövizlerin daha da düşeceğini ve belli noktada stabil hale geleceğini görmek için kahin olmaya gerek yok." dedi.-  "Patinajdayız, kurtuluş yeni sistemde"


Tüfenkci, ekonomideki gelişmeler ve Türkiye'nin nereden nereye geldiğine dair örnekler vererek, anayasa değişikliğine ilişkin referanduma değindi.


Bakan Tüfenkci, "Türkiye'yi marka yapmak istiyorsak, marka değerini yükseltmek istiyorsak, Türkiye'yi dünyada rekabet edebilir ülkeler arasına sokmak istiyorsak mutlaka ve mutlaka siyasi istikrarı ve güveni yakalamamız lazım. Anayasa değişikliği tam da siyasi istikrarı yakalamak için yapılıyor." diye konuştu.


Geçmişteki gibi 1,5 yılda hükümetlerin değişmesini, sürekli seçimlerle toplumu meşgul etmeyi ve ekonomik krizleri engellemek için anayasa değişikliğinin bir fırsat olduğunu dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:


"Ben inanıyorum ki iş çevreleri, yatırımcılar bu anayasa değişikliğine her kesimden daha fazla sahip çıkacak. Bu sistemle, parlementer sistemle geldiğimiz nokta buralar. Üstelik de 14 yıl her alanda Türkiye'yi büyüten AK Parti iktidarı ile buralara gelebildik. Şimdi bir patinajdayız. Bundan kurtulabilmek için yeni bir sisteme geçmek lazım. Elimizdeki araç 90 kilometreden hızlı gitmiyor ama hızlanmamız lazım. Dünya başka yere gidiyor, Türkiye'nin koşması lazım. Bunun için biz cumhurbaşkanlığı hükümet modelini hayata geçirmek için milletin huzuruna bu değişikliği getirdik."


- "Evet çıkarsa yatırımcı önünü görebilecek"

Tüfenkci, kararın artık vatandaşta olduğunu belirterek, "evet" denilince hızın ve istikrarın yakalanacağını, "hayır" çıkması durumunda belirsizlik doğabileceğini bildirdi.


Referandumda "evet" çıktığında yatırımcının önünü görebileceğini ifade eden Tüfenkci, "Önünü görebilen finans çevreleri yatırımcıyı destekleme konusunda her zamankinden daha iştahlı davranır." diye konuştu.


Tüfenkci, iş dünyası için istikrarın önemine değinerek, bürokratik engellerin ortadan kalkacağını bildirdi.


- "AVM'ler esnafı bitirmiyor"

Tüfenkci, AVM yöneticileri ve yatırımcılarının taleplerinin bulunduğunu belirterek, bunların hayata geçmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.


Perakende sektörüne çok ciddi destek verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, 2016'da 3 aylık SGK primlerinin 9 ay ertelendiğini, istihdam seferberliği kapsamında işe alınan işçinin tüm SGK giderlerini hükümet olarak karşıladıklarını vurguladı.


Tüfenkci, geçen yıl hem üretimi hem ticareti kolaylaştırmak adına önemli teşvik verdiklerini ve tedbir aldıklarını kaydederek, ancak bunun sahaya yansımadığını, söz konusu hususların bilinmediğini dile getirdi.


Bu kapsamda illerde hazırladıkları programlarla aldıkları kararları ilgili çevrelere tek tek anlatacaklarını dile getiren Tüfenkci, tüm kararları istişare ile almak istediklerini ifade etti.


Tüfenkci, esnafların AVM'lerin kendilerini bitirdiğine yönelik söylemlerinin olduğunu, AVM'lerin esnafları bitirmediğini belirterek, "Esnafı farklı anlamda, sektörel analizlerle değişen dünyaya ve ticaret şekline adapte etmemiz lazım." dedi.


AVM'leri esnafın alternatifi olarak görmediklerini vurgulayan Tüfenkci, esnafı büyütüp tüccar yaparak AVM'lerde yer almasını istediklerini bildirdi.


Tüfenkci, bu ve sonrasında gerçekleşecek toplantıdan çıkan sonuçların bakanlığa ulaştırılması ricasında bulunarak, "Bizler hükümet olarak sizlerin, üreticilerin, yatırımcıların yanındayız. Sizden gelen talepler çok değerli." dedi.