04 / 02 / 2023

Bunlar TOKİ evlerinden bile ucuz

Bunlar TOKİ evlerinden bile ucuz

TABA Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye'ye gelmeye hazırlanan Amerikalı gayrimenkul şirketlerinin yeni kentler kuracaklarını ve alt gelir grubuna TOKİ'den bile ucuza konut yapacaklarını söyledi.Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Amerikalı finans kökenli gayrimenkul şirketlerinin alt gelir grubuna TOKİ'den daha ucuza konut yapmak için Türkiye'ye geleceğini söyledi.

22 Temmuz seçimlerinden sonra ortaya çıkan siyasi tablonun yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelik beklentilerini daha da arttırdığını belirten TABA AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Amerikalı şirketlerin Türkiye'de yatırım için sıraya girdiklerini söyledi.

YENİ KENTLER KURULACAK

Seçim sonuçlarının Amerika'da duyulmasından sonra kendilerini arayan çok sayıda şirketin Türkiye'de yatırım yapmak için girişimde bulunmak istediklerini aktaran Terzioğlu, 'Real estate (gayrimenkul) tarzında her türlü emlak işini düşünüyorlar. Ataşehir gibi bir şehir yapmak gibi, yeni yeni büyük alanlarda yeni kentler oluşturmak gibi projeler düşünüyorlar. İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da, Bodrum'da, Antalya'da, her yerde bu tür projeler geliştirmeyi planlıyorlar' dedi.

LONG ISLAND GİBİ

Amerikalı gayrimenkul şirketlerinin geliştirdikleri projeleri ya arsa satın alarak ya da arsa sahibiyle ortaklık yoluna giderek hayata geçirdiklerini anlatan Terzioğlu, şunları söyledi:

'Genelde büyük arsası olanlar satmıyor, ortak olma yoluna gidiyor. Özellikle büyükşehirlerde arsa pahalı olduğu için bu şirketler konut projelerini şehrin dışında inşaa edecekler. Raylı sistemler başladı, hızlı trenler gidecek. Nasıl ki New York'un yanında Long Island sonradan kuruldu ve bugün New York'ta çalışanların çoğu Long Island'da kalıyorsa, bu yeni konut alanları da öyle olacak. Terzioğlu, Türkiye'de yatırım düşünen şirketlerin finans kökenli şirketler olduğunu ve gayrimenkul kollarının bulunduğunu belirtti.

 

Örnekleri Mısır'da, Endonezya'da var

TABA Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye'de yatırım düşünün bu şirketlerin üst gelir grubu dışında, alt gelir grubu diye nitelendirilen ücretli çalışanların çok rahat bir şekilde satın alabilecekleri konutları da üretmeye talip olduklarını vurguladı. Terzioğlu, 'TOKİ'nin yaptığı konutlardan daha ucuza ev yapacaklar. Bizimle konuşan Amerikalı şirketin dünyanın her tarafında yaptığı bu tür projeleri var. İngiltere'de konuştuğum ikinci Amerikalı şirketin de dünyanın birçok yerinde ucuz konut üretimi var. Mısır'da yaptı, Açerya'da yaptı, Endonezya'da yaptı, Malezya'da yaptı, birçok yerde yaptı' diye konuştu. (Yeni Şafak)

 
Geri Dön