13 / 08 / 2022

Burhan Ersoy: Galata Kulesi'ni en kısa sürede açacağız!

Burhan Ersoy: Galata Kulesi'ni en kısa sürede açacağız!

Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 30. maddesine göre yaklaşık 400 taşınmazın devrinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçtiğini kaydederek, "Şu anda Galata Kulesi'ni restore ediyoruz, en kısa sürede burayı açacağız" dedi.Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, bir programa katılmak üzere geldiği Balıkesir'de AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Burhan Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğünün yalnızca restorasyon yapan bir kurum olmadığını belirtti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; kültürel faaliyetlere de önem verdiklerine dikkat çeken Ersoy, "Ayrıca eğitim ve öğretimle ilgili 2 üniversitemiz var. Birinde sağlık birimleri, diğerinde ise teknik bilimler konusunda eğitim veriyoruz. Pandemi sürecinde online eğitime geçeceğiz. Eğitime devam ederken diğer taraftan kuru gıda yardımı ve muhtaç maaşı ödemelerimiz var" şeklinde konuştu. 

Vakıflar Genel Müdürlüğünün dimdik ayakta durduğuna vurgu yapan Ersoy, yurt içinde öğrencilere burs imkanının yanı sıra yurt dışından gelen öğrencilere akademi eğitim bursları verdiklerini belirtti. 

"2003-2020'de 5 bin 400 tarihi eseri restore ettik"

Ersoy, Genel Müdürlüğün restorasyon çalışmalarıa ilişkinde konuştu ve şunları söyledi: 

"Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 2003-2020'de 5 bin 400 tarihi eseri restore ettik. 2020'de Türkiye genelinde 241 şantiyemiz var. Bunların dışında da Ayasofya Camisi ve Kariye Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetine geçti. Bununla ilgili de restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. 5737 sayılı kanunun 30. maddesine göre aldığımız 400'e yakın taşınmaz var. Bunlardan biri de Galata Kulesi. Şu anda Galata Kulesi'ni restore ediyoruz, en kısa sürede bunu açacağız. Yurt içinde 241 eserin restorasyonu sürerken, yurt dışında 15'e yakın projemiz devam ediyor. Restorasyonu devam edenler de var. Bunları da en kısa zamanda bitireceğiz. Bosna Hersek, Makedonya, Macaristan, Kosova ve KKTC'de çalışmalarımız var."

Galata Kulesi'ndeki restorasyon çalışmaları Ekim'de tamamlanacak!