Bursa Çelik Palas'a 20 milyon dolar yatırım

Bursa Çelik Palas'a 20 milyon dolar yatırımEmekli Sandığına ait Bursa Çelik Palas Oteli'ni, 38.9 milyon dolara satın alan MSN Yapı Yatırımları A.Ş'nin, otele 20 milyon dolarlık yatırım yapacağı ve çalışan sayısını artıracağı bildirildi.


MSN Yapı Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırcal, bazı projelerde birlikte hareket edecekleri Fransız Cenor Grubu'nun Başkanı Anthony Khoi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Çelik Palas Oteli'nin devir işlemlerinin tamamlandığını ve otelin, Emekli Sandığı mülkiyetinden MSN Grubu'na geçtiğini belirtti.

Kırcal, devir işleminin eski otelin arkasındaki yeni blokları kapsamadığına dikkati çekerek, mevcut tesislerin yenilenmesi için 20 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını bildirdi.

Cenor Grubu'ndan bir ekibin otelde yenileme çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulunduğunu, 3-6 Aralık tarihlerinde de İtalyan mimari ekibin detaylı incelemeler yapacağını ve ona göre hareket edeceklerini anlatan Kırcal, şunları söyledi: "Otel inşaatı sürerken otel hizmetleri kesinlikle sürecek. Otelin kapatılması, otelden işçilerin ayrılması söz konusu değil. Biz devraldığımızda mevcut çalışan sayısı, 120 kişiydi. Şu anda 120 kişi olarak devam ediyor. Yenileme çalışmaları bittikten sonra toplam istihdamın 240-250 kişi arasında olması hesaplanmaktadır."

Kırcal, inşaat halindeki bloklar konusunda da Cenor Grubu'yla birlikte hareket edeceklerini belirterek, "Oradakiler henüz bizim grubumuzun satın aldığı bir yer değil. Şu an özelleştirmesi devam ediyor. Aldığımız takdirde kompleks beraber olarak değerlendirilecektir. Zaten biz orayı alacağız diye, burasını aldık. Düşüncemiz oydu. Fakat taktir edersiniz ki bu devletin ihalesidir. İhale sonuçlanıncaya kadar bir şey ne alındı denilir, ne de kesin gözüyle bakmamak gerekir" diye konuştu.

Çelik Palas Oteli'nin 3 eski bloğunu kapsayan ihale bedelinin, 38 milyon 900 bin dolar olduğunu kaydeden Kırcal, şöyle konuştu: "Bu para Türkiye Cumhuriyeti devletine peşin olarak MSN Grubu tarafından ödenmiştir. Net rakam budur. Bazen değişik rakamlar ben de okuyorum ama doğru değildir. Resmi Gazetede vardır. Bazen işte 'Kırcal krediyle şunu yaptı, MSN bunu yaptı' gibi sözler vardı. Hiç böyle bir şey yok. MSN Grubu olarak bu paranın tamamı peşin olarak ödenmiştir. Devlete herhangi bir borç falan söz konusu değildir."

-CENOR GRUBU İLE ORTAK PROJELER-

Kırcal, merkezi Fransa'da bulunan Cenor Grubu ile ortak yatırımlar yapacaklarını belirterek, bu grubun Türkiye'de Carrefour hipermarketlerini satın alarak Türkiye pazarına girdiğini ve her yıl yaklaşık 1-1.5 milyar avro arasında yatırım yapabilecek güce sahip olduğunu söyledi.

Cenor Grubu'nun, Avrupa'nın birçok yerinde 100'den fazla hipermarketi, Gürcistan'dan Tunus, Fas ve Cezayir'e kadar birçok yerde otelleri bulunduğunu kaydeden Kırcal, şöyle konuştu: "Ülkemizde yatırım yapmak için yeni yatırımlarda partner olarak bizim MSN Grubunu seçtiler. Bu grubun başındaki kişi Anthony Khoi. Size güzel haberlerimiz olacak. İlk önceliği Bursa'ya verdik. Bursa'da farklı alanlarda yatırımlarımız var. İlk projelerimizden bir tanesi şu anda başlamak üzere olan Balıkesir Fortuna Alışveriş Merkezi. Fortuna Alışveriş Merkezi'ni birlikte yapıyoruz. Cenor Türkiye'ye en büyük yatırımı yapan yabancı yatırımcıdır. Neden? Bir banka 2 milyar dolara satılıyor çok büyük bir şey olarak sunuluyor. Ama her sene 1.5 milyar avro yatırım yapmak gerçekten uzun vade için çok büyük bir yatırım tutarıdır. O nedenle biz böyle bir partnerle, böyle güçlü bir grupla olduğumuz için kendimizi gerçekten çok şanslı görüyoruz... Biraz iddialı bir şey söyleyeceğim, Anthony bana diyor ki yavaş hareket ediyoruz. Her ay bir hipermarket açalım. Ben yılda 1 milyar avro yatırım söyledim, 'Hayır her ay bir tane yapalım' dedi."

Kırcal, bugün Makedonya'ya gideceklerini, orada 3 adet projeleri bulunduğuna da değinerek, "Bunlardan bir tanesi 600 bin metrekarelik bir çarşı inşaatı, bir yol inşaatı projemiz var, inşaat şirketini satın alma olayımız var. Hepsini Cenor Grubu'yla birlikte yapacağız. Biz sadece Türkiye'de değil, bütün Avrupa'da artık onlarla birlikte yayılmak istiyoruz" dedi.

-YILDA 1-1.5 MİLYAR AVRO YATIRIM KAPASİTESİ-

Cenor Grubu Başkanı Anthony Khoi de, Avrupa başta olmak üzere dünyada, alışveriş merkezleri, hipermarketler ve ofis binaları alanında toplam 6 milyar avro civarında yatırım yaptıklarını belirterek, yılda 1-1.5 milyar avro arasında yatırım yapma kapasitelerinin bulunduğunu söyledi.

Khoi, Türkiye'de sadece geçen yıl 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, burada şu ana kadar 15 tane alışveriş merkezi ve hipermarketin sahibi olduklarını kaydederek, şöyle devam etti: "Biz Türkiye'de girişimlerde bulunurken yerel bir yatırımcı olan MSN Grubu'nu seçtik. Çünkü kendileri profesyonel ve vizyonu geniş bir grup.

Şu anda kendileriyle ilk projemiz olarak Balıkesir Fortuna Alışveriş Merkezi'nin inşaatına başlamak üzereyiz. Tabi daha ileride yeni projeleri de yapacağız. Mustafa beyin arzuladığı 1 milyar dolarlık yatırım rakamına birlikte ulaşacağımıza inanıyorum."

Bursa'da 2 yıldır yatırımcı olduklarını, sahibi oldukları Bursa Carrefour Alışveriş Merkezi'nin devam projesi olarak yaklaşık 30 bin metrekarelik inşaat daha yapacaklarını anlatan Khoi, "Bugün Carrefour, Bursa şehrinin en mükemmel alışveriş merkezidir. Ayrıca Carrefour Grubu da bu devam projesine katkıda bulunacaklardır. Önümüzdeki 10 yıl içinde de bu alışveriş merkezinin, Bursa'nın en iyi alışveriş merkezi olacağına inanıyoruz" dedi.

-HÜKÜMETİN DİNAMİZMİ VE ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR-

Khoi, Türkiye'nin kendileri için önlerindeki 10 yıl boyunca, yatırım yapabilecekleri ve bütün bu bölgeye hitap eden bir ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "İstanbul ofisindeki çalışanlarımız son derece profesyonel. Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Moldavya, Gürcistan... Türkiye, bütün bu ülkeleri kontrol edebileceğimiz, yönetebileceğimiz bir noktadadır. Çünkü bu ülkelerde gerçek potansiyel genç insanlar, enerji potansiyelleri yüksek. Şirketimiz yabancı bir şirkettir, fakat bugün çalışanlarımızın yüzde 99'u Türk'tür. Biz buradaki aktivitelerimizi daha ileriye götürmek istiyoruz. İş için çok büyük potansiyel var. Nüfus çok hızlı artıyor.

Çok bebek geliyor, Avrupa ülkelerindekiler de devamlı yaşlanıyor. Biz Türkiye'ye inanıyoruz. Hükümet çok mükemmel bir iş yapıyor. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere, takımını tebrik ediyoruz. Yabancı yatırımcılar için yaptığı imkanlar için çok teşekkür ediyoruz. Yatırım işlemlerinde çok yardımcı ve aşırı derecede, sağlam bir şekilde bize yardım etmektedirler. Hükümetin dinamik bir şekilde çalışması, bizim gibi yatırımcıları bu ülkeye çekmektedir. Umarım ki Türkiye'de daha daha fazla büyüyecek."