Bursa en çok konut satışında beşinci sırada!

Bursa en çok konut satışında beşinci sırada! Bursa en çok konut satışında beşinci sırada!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılında bir önceki yıla göre konut satışları açıklandı. Bursa satılan 51 bin 362 konut ile beşinci sırada yer aldı.Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre konut satışları yüzde 2.4 azaldı. Konut satışlarında 2018 yılında, İstanbul 234 bin konut satışı ve yüzde 17 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'u, 131 bin konut satışı ve yüzde 9.5 pay ile Ankara, 75 bin 672 konut satışı ve yüzde 5.5 pay ile  İzmir  takip etti. Bursa ise satılan 51 bin 362 konut ile beşinci sırada yer aldı.

Bursa Haber Gazetesi'nden Nadir Tülek'in haberine göre, yabancılara yapılan konut satışları ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78.4 oranında artış kaydetti. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2018 yılında ilk sıraya 14 bin 270 konut ile İstanbul, ikinci sıraya 7 bin 938 konut ile Antalya yerleşti. Antalya'yı 2 bin 720 konut satışı ile Bursa ve 2 bin 133 konut satışı ile  Ankara  takip etti.

İnşaat sektörünün, yarattığı katma değerle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan bir sektör olduğunu anlatan İMSİAD’ın başkanı Mustafa Andıç, şu açıklamalarda bulundu:

“İnşaat sektörü GSYH içinde doğrudan yüzde 9’luk, dolaylı olarak ise etkilediği sektörler ile birlikte yüzde 30’luk bir paya sahiptir. Ülkemiz için böylesine önemli bir sektör olan inşaat sektörünü sadece betondan ve demirden ibaret görmek doğru değildir. Sektörümüzde son dönemde maliyetlerde ciddi artış, satışlardaysa ciddi düşüş görmekteyiz. Böyleyken, Bursa inşaat sektöründe müteahhit ve sanayici firmalarla birlikte sadece İMSİAD üyelerimiz yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Yine Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Bursa’da yılda ortalama 50 bin konut satışı gerçekleşmektedir ve bu kaba bir hesapla 20 milyar liralık bir ticari hacim demektir. Dolayısıyla Bursamız ve ülkemiz için böylesine önemli bir sektör olan inşaat sektörünün daha fazla korunup gözetilmesi sektörümüzün en önemli beklentileri arasındadır.''