Büyük Fav Limanı'nın temeli atıldı!

Büyük Fav Limanı'nın temeli atıldı!Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin katıldığı törenle ülkesiyle bölgesi arasında "ekonomik köprü kuracak" Büyük Fav Limanı'nın temeli atıldı.


Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkenin güney ucunda bulunan Basra'da Büyük Fav Limanı Projesi'nin inşası için gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kazımi, temel atma töreninde yaptığı konuşmasında, "Ülkenin uzun yıllar beklediği önemli stratejik projenin inşasına resmi olarak başlıyoruz. Liman, Irak'ın bölge ve dünyadaki jeopolitik önemini artıracak ve Basra ile diğer kentlerdeki işsizliğe karşı yeni fırsatlar doğuracak." ifadelerini kullandı.

Büyük Fav Limanı Projesi'nin sadece Basra değil, tüm kentlerin imarına ve geliştirilmesine katkı sunacağını anlatan Kazımi, bunun Irak'ı bölge ülkelerine "ekonomik köprü" olarak bağlayacağından bahsetti. 

Irak Başbakanı, "Irak'ın modern tarihinde yeni bir sürece girdik. Krizleri aşarak gelişim ve imara yöneliyoruz. Ülkenin Fav'dan Zaho'ya kadar inşası için tüm Basra halkını bizimle birlikte hareket etmeye çağırıyorum." dedi.

Büyük Fav Limanı

Büyük Fav Limanı Projesi'nin ilk temel atma töreni 2010'da atılsa da bir gelişme yaşanmamıştı. 

Irak Ulaştırma Bakanlığı tarafından söz konusu projenin yapımı için Güney Koreli Daewoo şirketiyle yaklaşık 4,6 milyar dolara anlaştığı öğrenildi. 

Daewoo Şirketi Müdürü, 9 Ekim 2020 tarihinde Irak'ta yaşamını yitirmiş, ölüm nedeni intihar olarak açıklansa da projenin yürütülmesini engellemek isteyen tarafların suikasti olduğuyla ilgili iddialar gündeme gelmişti.