Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma hakkında konuştu. Turhan, ''Taşınma yaklaşık 45 saatte tamamlanacak. Her iki havalimanında da 12 saatlik sefersiz bir dönem olacak'' diye konuştu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, THY'nin 5 Nisan’da saat 03.00’te başlayacak ve 45 saat sürecek İstanbul Havalimanı'na taşınma süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Türk Hava Yolları (THY), Türk havacılık tarihindeki en büyük göç için hazırlanıyor. 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59'da sona erecek dev taşınma 7 Nisan'da tamamlanacak. 

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

Bakan Turhan'ın açıklamaları şu şekilde:

''Büyüyen havacılığımızı sadece yolcu sayısı olarak değerlendirmek mümkün değil. Kargo taşımacılığı talebi de artıyor. 1 milyon 300 bin ton yükü tek başına Atatürk Havalimanı taşıyor. İstanbul’da çok daha geniş kargo, lojistik alanlarına ihtiyaçlar var. Transfer yolcularda Pazar payı yüzde 66’yı bulan koridorun merkezinde de İstanbul yer alıyor. 

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

İstanbul Havalimanı'nın daha ilk etabı açılmış olmasına karşın 90 milyon yolcu ve 2.5 milyon ton kargo taşıması yapıldı. 100 milyon yolcu kapasitesine geçilecek. 114 uçak aynı anda terminale, köprüye yanaşabilecek. Bu sayı Atatürk Havalimanı'nda sadece 46'ydı. Süper Jumbo uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek. İstanbul Havalimanı mimari özellikler taşımaktadır. İstanbul Havalimanı sosyal ve ticari alanlar ile dünya markası olmayı başarmıştır. İstanbul Havalimanı yolcu sayısı bakımından 5 yıl içinde 2'nciliğe yükselecek. Havalimanı taşımacılığında koltuk sayısındaki yüzde 10'luk artışın büyümede yüzde 1'e yakın katkı sağladığı görülüyor. 

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

İstanbul Havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 194 bin ile 225 bin kişi aralığında istihdam oluşturacak. İstanbul Havalimanı'na ulaşım sıkıntısının da önüne geçmeye başladık. Karayolu ile 2x3 şeritli karayolu ile havalimanına ulaşım sağladık. Açılışını yaptığımız D100 karayolu ve Saray yönünde 2X3 şeritli 25 km uzunluğundaki yol ile havalimanına ulaşım yapılıyor. Metro çalışmaları hızla devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Yolcularımızın havalimanına rahat ulaşımını sağlamak için İBB tarafından kurulan HAVAİST ile 20 farklı güzergahta 150 lüks otobüsle taşıma yapılıyor. Ayrıca 660 adet akıllı sistemlerle donatılmış akıllı taksilerle hizmet verilecek. Hanutçuluk ve çığırtkanlık gibi faaliyetleri taksicilerin yapmasına izin vermeyeceğiz. İETT tarafından 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile ring seferi düzenlenecek.

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

İstanbul Havalimanı'nın inşaatı ile eş zamanlı olarak havalimanına ulaşım altyapı çalışmalarına başladık. Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk Işıklar yolu üzerine yapılan kara yolu ile havalimanına ulaşımı sağladık.

Metro ile ulaşımı için Gayrettepe, İstanbuıl Havalimanı arasındaki metro çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Amacımız 2020 başında bu hattı hizmete vermek. Halkalı - İstanbul Havalimanı arasında da ulaşım altyapısını kuruyoruz.

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

Havaist ile 20 farklı güzergahta 150 lüks otobüs ile toplu taşıma yapılıyor. Olacak talebe göre sefer ve güzegah sayıları arttırılacak. 660 adet akıllı sistemlerle donatılmış taksiler hizmet verecek.

İstabul Havalimanı büyüklüğüne yakışmayan hanutçuluk ve çığırtkanlık gibi faaliyetlerin taksicilerin yapmasına izin verilmeyecektir.

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!

İETT tarafından 6 Nisan 2019 tarihi itibari ile Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı arasında 15 gün süreyle ring sefer yapılacaktır.  Planlanan taşınma süreci 5 Nisan'da gece saat 03'te başlayacak, 6 Nisan gecesi saat 23:59'da tamamlanacaktır. Taşınma yaklaşık 45 saatte tamamlanacak. Her iki havalimanında da 12 saatlik sefersiz bir dönem olacak.''

Atatürk Havalimanı 6 Nisan’da ticari uçuşlara kapanıyor!

İstanbul Havalimanı’na taşınma 7 Nisan'da bitecek!