Çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20 tasarruf sağlanıyor!

Çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20 tasarruf sağlanıyor! Çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20 tasarruf sağlanıyor!

Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 29'unun bina ısıtmada kullanıldığı belirtildiSoğuk geçen bugünlerde doğal gazda maliyetlerin düşürülmesi için bazı ayrıntıların önem taşıdığı, çatı yalıtımı ile
enerjide yüzde 20, dış duvar izolasyonuyla yüzde 15 ve basit sızdırmazlık önlemleriyle yüzde 10 oranlarında tasarruf sağlanabileceği bildirildi.

Bursagaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Osman Kipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 29'unun bina ısıtmada kullanıldığını belirterek, enerjisinin yüzde 60'ını ithal eden bir ülkede ısı tasarrufunun büyük önem taşıdığını vurguladı.

Binalarda uygun yalıtım yaptırılması durumunda, ısı kaybı azaldığından ve enerji verimli kullanıldığından yakıt tasarrufu, sağlıklı ve konforlu yaşam şartları sağlanacağını dile getiren Kipoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu yalıtım aynı zamanda hava ve çevre kirliliğini azaltmaya katkıda bulunulacak, yoğuşma sebebiyle oluşacak demirlerin korozyonu önlenecek ve binanın ömrü uzayacaktır. Döviz kaybı azaldığından ekonomiye katkı artacağı ve kalkınmamızın hızlanacağı açıktır. Standartlara uygun yapılacak çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dış duvar izolasyonuyla yüzde 15, pencere-kapı yalıtımıyla yüzde 15, basit sızdırmazlık önlemleriyle de yüzde 10 oranlarında tasarruf sağlanabilir."

-"VERİMLİ ISINMA İÇİN ODA SICAKLIĞI 20 DERECE OLMALI"-
Kipoğlu, ısı yalıtımı önlemlerinin, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla yüzde 3'ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayacağını bildirdi.

Yalıtımın dışında dikkat edilecek bazı ayrıntılarla doğal gazın daha ekonomik kullanılabileceğini belirten Kipoğlu, şu önerilerde bulundu: "Sistemlerinize zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız. Verimli ısınma için oda konforu 20 derecedir. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse yüzde 15 yakıt tüketimi artar. Doğal gazlı cihazınızın yıllık bakımını mutlaka yaptırınız. Bakımı yapılmayan cihazın daha fazla yakıt tüketeceğini unutmayınız. Sıcak su termostatınızı 50 dereceye ayarlayınız."
AA