Cavit Çağlar 837.5 milyon dolarlık TMSF borcunu ödedi!

Cavit Çağlar 837.5 milyon dolarlık TMSF borcunu ödedi! Cavit Çağlar 837.5 milyon dolarlık TMSF borcunu ödedi!

TMSF’ye olan borçlarını kapatmasıyla gündeme gelen Çağlar Grup Başkanı Cavit Çağlar, “20 yıldır sırtımda 100 kiloluk yükle geziyordum. Borçlarımı ödediğim için nasıl hafifledim, nasıl mutluyum'' diye konuştu. 


Geçtiğimiz günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) Interbank kaynaklı borçlarının tamamını ödeyen Çağlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar, “TMSF benim isteğim üzerine 7 Ocak 1999’da İnterbank’a el koydu. O günden bugüne tam 20 yıldır sırtımda 100 kiloluk bir ağırlık ile geziyordum. Şimdi borçlarımın tamamını ödedim. Nasıl hafifledim, nasıl mutluyum anlatamam, kuşlar gibi özgürüm. Özgürlüğün bedeli yok, paha biçilemez” diye konuştu. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; TMSF ile olan 20 yıllık süreçte yaşadıklarını ve bundan sonraki planları hakkında bahseden Çağlar, “20 yılda hakkımda 500 dava açıldı, hepsinden beraat ettim. Ama ben TMSF’ye tek bir dava açmadım. Ben hep barıştan yanayımdır. Çözüm aramak dünyanın en güzel şeyidir. Çözüm aramak kaçmaktan daha kolay. Herkese de tavsiye ediyorum, barışın, borcunuzu ödeyin. Özgürlük paha biçilemez çünkü” şeklinde konuştu.

BORÇLA İŞİM OLMAZ

Gelinen noktada Nergis Holding’in tasfiye aşamasına girildiğini söyleyen Çağlar, önümüzdeki döneme ilişkin iş planlarını anlatırken şunları söyledi: “Nergis Holding’in devri kapandı artık. 6 fabrikamız vardı, birini devrettik, biri Yeşim Tekstil olarak devam ediyor. Diğerlerini kapattık. Yeşim Tekstil’i bilabedel 20 yılda hep yanımda olan, kale gibi arkamda duran ortağım ve kuzenim Şenal Şankaya’ya devrettim. Cavit Çağlar ve çocukları olarak Çağlar Grubu kapsamında bundan sonra turizm ve medyada yer alacağız. Olay Medya Grubu yoluna devam edecek. Şu anda biri İstanbul’da biri de Bursa’da iki otelimiz var. Şimdilik bunlarla yolumuza devam ediyoruz. Ben bundan sonra daha çok en büyük hayalim olan üniversite kurma işine odaklanacağım. Bunu da kendi kaynaklarımla yapacağım, artık borçla işim olmaz.”

JEST YOK AKSİNE BEN JEST YAPTIM 

Türkiyve Rusya arasında yaşanan ‘uçak krizi’nin çözümünde kilit bir rol üstlenmesiyle 2016 yılında gündeme gelen ve o dönem Rusya Devlet Nişanı da alan Cavit Çağlar’a, ‘Rusya krizinin çözümündeki rolü nedeniyle TMSF’ye olan borcunu kapatırken jest yapıldığı’ yönündeki iddiaları hatırlatılan Çağlar, şu cevabı verdi: “Ne jesti, aksine ben TMSF’ye jest yaptım. Çünkü artık bu meseleyi kapatmak, bu borçtan kurtulmak istiyordum. Rusya meselesinden önce TMSF ile görüşmüştük. Benim hesaplarıma göre ben fazla para ödemiştim. Ama TMSF yetkilileri hala borcumuz olduğunu söylüyorlardı. Son olarak başkan ile oturup konuştuk, bana 114 milyon dolar daha ödeyeceksin dedi. Ben de tamam dedim. Ama benim hesabıma göre ben 250 milyon dolar fazla ödedim. Benim 317 milyon dolar borcum vardı. 20 senede 3 katından fazla para ödedim. Ama artık geriye bakmıyorum. Rusya meselesine gelince bu tarz ilişkileri olan herkes böyle bir konuda elinden geleni yapar. Benim de durumum budur. Rusya krizini iki liderin sağduyusu ve ülkelerinin geleceğini düşünmeleri çözmüştür.” 

EŞİM BEN HAPİSTEYDEN DENİZE BİLE BAKMADI

İş hayatındaki sıkıntılarını eve yansıtmadığını ancak TMSF sürecinden elinde olmadan bütün ailesinin  etkilendiğini dile getiren Cavit Çağlar, şu ifadeleri kullandı: “Eşim çok müthiş bir insan eve hacizler geldiği zaman daima metanetle durdu. Ben bir dönem 9.5 ay hapis yattım. Hapse girdiğim gün deniz kenarındaki evimizin perdelerini siyah örtüyle kapatmış ve ben çıkıncaya kadar denize hiç bakmamış. Ayrıca çocuklarım, ortağım ve dayımın oğlu Şenol Şankaya hep yanımda oldular, moral verdiler. Kale gibi arkamda durdular. Bizi bu cendereden aile birliğimiz çıkardı.”

ÜNİVERSİTE İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Bursa’da bir vakıf üniversitesi kurmak için hazırlara başladıklarını açıklayan Çağlar, şu açıklamalarda bulundu: “Şu anda en büyük hayalim olan üniversite kurma işine odaklandım. Projesini hazırladık, Cumhurbaş-kanımıza sunduk. Vakıf kuruluşu için de harekete geçtik. Bursa’da şehrin merkezinde yer alan iki eski fabrikamızın yeri var. Burası 500-600 bin metrekarelik bir alan. Buraya 25-30 bin öğrenci kapasiteli bir üniversite kuracağız. Büyük bir kompleks olacak. İçinde İstinye Park gibi bir alışveriş merkezi, hastane ve bir de aşevi kurmak istiyorum. Altında da 10 bin araçlık bir otopark yapacağız. Özellikle Rusça eğitimi konusunda iddialı bir üniversite düşünüyoruz. Ayırca tıp fakültesi, hukuk fakültesi de olacak. En büyük hayalim bu, o nedenle çok heyecanlıyım, bütün tecrübelerimi bu projeye aktaracağım.”

DEVLETİN DE ZARARI OLDU 

Yaşadığı 20 yıllık sürecin elbette çok zor olduğunu dile getiren Cavit Çağlar, “Bundan herkes zararlı çıktı. Eğer o dönemde Interbank yüzdürülseydi belki 2001 sürecinde bankalar batmayacaktı. 22 banka gitti o dönemde. Biz devlete borçlarımızı ödedik ama devletin bu durumdan dolayı iş kaybı oldu. Devletin bu süreçte vergi, SGK pirimleri gibi birçok alanda kayıpları oldu” açıklamasında bulundu.

NE ÖDEDİ?

TMSF’ye toplamda 837.5 milyon dolar ödediğini söyleyen Cavit Çağlar, “300 milyon dolar da SGK ve işçilere ödedik. o dönem 24 bankaya borcumuz vardı. 150-200 milyon dolar kadar da bankalara ödeyip, borçlarımızı kapattık. Şu anda kimseye 5 kuruş borcumuz yok” dedi.