Çekirge kanatlarındaki sistem ile binalar daha dayanıklı olacak!

Çekirge kanatlarındaki sistem ile binalar daha dayanıklı olacak! Çekirge kanatlarındaki sistem ile binalar daha dayanıklı olacak!

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay çekirgenin kanatlarındaki sistem taklit edilerek, hafif bir malzemeyle dayanıklı yapılar üretilebileceğini belirten Kanay, depreme dayanıklı yüksek binalar da geliştirilebileceğini sözleri ekledi...

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay, yaptığı açıklamada, İrlanda'daki Trinity College Üniversitesi'ndeki bilim adanılan , çekirgeler başta olmak üzere çeşitli böceklerin kanatlarını incelediğini belirtti. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, oldukça kırılgan görülen böcek kanatlarının çok dayanıklı olduğunun anlaşıldığını dile getiren Kanay, saniyede 2 bin kere kanat çırpabilen sineklerin dahi bulunduğunu kaydetti. 


Kanay, çekirgelerin de saç telinden yaklaşık 10 kat daha ince kanatlarla günlerce uçarak, okyanusları ve çölleri aşarak, uzun bir göç yolculuğu gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, bu yolculuk sırasında, neredeyse yüz binlerce kez kanat çırptıkları bilgisini verdi. 

Sadece çekirgenin kanatlarındaki sistem taklit edilerek, hafif bir malzemeyle dayanıklı yapılar üretilebileceğini belirten Kanay, bu sayede depreme dayanıklı yüksek binalar da geliştirilebileceğini sözleri ekledi. 


Ege de Bugün