11 / 08 / 2022

Çelik Test ve Araştırma Merkezi'ne onay geldi!

Çelik Test ve Araştırma Merkezi'ne onay geldi!

Çelik Test ve Araştırma Merkezi'ne bakanlık onayı Çelik İhracatçıları Birliği, Ar-Ge ve inovasyona verdiği destek kapsamında 2013 yılında çalışmalarını başlattığı "Çelik Test ve Araştırma Merkezi" projesi için Kalkınma Bakanlığından onay aldı.Çelik Test ve Araştırma Merkezi'ne bakanlık onayı Çelik İhracatçıları Birliği, Ar-Ge ve inovasyona verdiği destek kapsamında 2013 yılında çalışmalarını başlattığı "Çelik Test ve Araştırma Merkezi" projesi için Kalkınma Bakanlığından onay aldı. 

Birlik tarafından Ar-Ge, inovasyon, sertifikasyon ve çevre konularında faaliyet göstermek üzere kurulan Malzeme Test ve Analiz Laboratuvarları'nm (Matil) yürüttüğü proje kapsamında, merkezin 2015 yılında fiziki kurulumunun tamamlanması ve çalışmalara başlanması planlanıyor.

"Çelik Test ve Araştırma Merkezi" ile öncelikli olarak çelik sektörünün Ar-Ge, inovasyon ve test analiz alanlarındaki mevcut ve gelecek dönemdeki ihtiyaçlarının araştırılması ve çözümler sunulabilmesi amaçlanıyor. Çelik Test ve Araştırma Merkezi'nin temel hedefi; sıvı çelik üreticileri ile başlayan zincirin halkalarını oluşturan her ölçekteki işletmeler ile işbirliği yaparak, onların çözüm ortağı olmak. Bu hedef doğrultusunda bir yanda bilimsel araştırma ve deney çalışmaları için fiziki bir ortam oluşturulurken, diğer yanda hazırlanan Matil Web Portalı ile merkeze bağlı sanal bir Ar- Ge ortamı sağlanacak. 

Çelik Test ve Araştırma Merkezi, aynı zamanda çelik kullanan ana sektörler olan inşaat, otomotiv, makine imalat, gemi, kimya, maden gibi alanlara da hizmet verecek. Böylece bu sektörler kanalıyla Türkiye'nin çevre ülkeler açısından da bir çekim merkezi haline gelmesine de katkı sağlanacak. 

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Türk çelik üreticilerinin diğer dünya üreticilerinden ayrışmaları, markalaşma ve kârlılığın artırılması yolunda önemli adımlar atmaları gerektiğinin farkındayız. Bunun içinde katma değeri yüksek ürün çeşitlendirilmesine gidilmesi şart. Kalkınma Bakanlığından beklediğimiz onayı aldık ve hızla çalışmalarımıza başladık. 

İstanbul Kalkınma Ajansı, TİM, İTÜ ve sektörel derneklerimizin de desteği ile kuracağımız bu merkez sayesinde sektör olarak birbirimize inanarak birlikte hareket etmeyi öğreneceğiz" dedi.


Dünya