Ceren Kumbasar: Doğru satın almanın bir formülü vardır!

Ceren Kumbasar: Doğru satın almanın bir formülü vardır! Ceren Kumbasar: Doğru satın almanın bir formülü vardır!

Ceren Kumbasar: Satış ne kadar formülü olmayan bir konuysa, satın alma da bir o kadar teknik bir konudur. Satış yaparken kişi yeteneklerini ortaya koyar, satın alma sırasında ise kapasitesini...


Doğru satın almanın bir formülü vardır ve uygulandığında yaptığınız yatırım yerini bulur. Satış ne kadar formülü olmayan bir konuysa, satın alma da bir o kadar teknik bir konudur. Satış yaparken kişi yeteneklerini ortaya koyar, satın alma sırasında ise kapasitesini. Dolayısıyla kapasiteyi yönlendirmenin bir matematiği vardır. Şimdi bu matematikten bahsedelim biraz.


Doğru yatırım kararı


İşte yapmanız gerekenler:


1. Minimum ve maksimum bütçenizi belirleyin. Minimum bütçeyi belirlerken ya elinizdeki nakit parayı hesap edin ya da hiç zorlanmadan ödeyebileceğiniz miktarda bir kredi aldığınızı düşünün.


Maksimum tutar hesaplarken, elinizdeki nakit ve varlıklarınız dışında alabileceğiniz maksimum riski hesaplayarak kendinize maksimum bir taksit miktarı seçin. Bu taksitle orta-uzun vadede alabileceğiniz kredi miktarı sizin maksimum bütçenizdir. Ancak yatırım yaparken mutlaka bu bütçenin altında bir rakamda karar kılın. Ülke olarak nasıl bir ekonomik geçmişten geldiğimizi unutmayın. Tavsiyem, ilk kez gayrimenkule yatırım yapacakların mutlaka minimum bütçe üzerinden gitmeleri olur.


2. Minimum ve maksimum bütçenizle alabileceğiniz her birimin bir listesini yapın. Bu ünitelerin ve muadillerinin 5 yıl önceki fiyatları, şimdiki fiyatları ve çevresindeki en yakın bitmiş veya planlanan popüler yerleri listeleyin. Bu listeden, 5 yıl önceye göre en yüksek prim yapan ve yakınında popüler, bitmiş projeleri en çok olan yerleri eleyin. Demek ki buralar, yeterince prim yapmış ve yerleşik bir fiyat bandına gelmiş durumda. Geriye kalan projelerin ortalama fiyatı sizin ortalama bütçenizi işaret eder. Ancak bu noktada önemli olan şey, bu listede size göz kırpan projelerden hangisinin maksimum bütçenize yaklaşmaya değer olduğudur. Amacınız, alırken kazanmak olmalı.


3. Belirlediğiniz bütçe için kendinize esnek dönemler ve olası kriz durumları için B planı belirleyin. Esnek dönemler, örneğin prim alacağınız bir dönem olabilir ya da zamanında verdiğiniz bir borcun geri ödemesi olabilir. B planını hazırlarken dikkat edeceğiniz şey kardan zarar etmek olmalı. Dolayısıyla, sizin sıkıntılı durumunuzda size ortak olacak, gelecekteki kârı paylaşacağınız birini düşünmek en faydalı yöntemdir.


4. Seçtiğiniz proje veya projeler için hem internette hem de çevrenizde bir soruşturma yapın, yazılanları okuyun. Ama sonunda mutlaka kendi iç sesinizi dinleyin.


5. Satın alma aşamasına geldiğinizde, eğer bitmemiş bir projeden alım yapacaksanız bir avukata ve belediyeye uğramadan kararınızı vermeyin.


Doğru bir yatırım doğru zamanda yapılan yatırımdır. Türkiye’de son 10 yılda en çok kazandıran yatırımların inşaat sektörüne yapıldığını unutmayın.


Ceren Kumbasar/Vatan