Çeşme`de dev tesis sahibini arıyor

Çeşme`de dev tesis sahibini arıyorTürkiye'nin turizm merkezlerinden Çeşme'de bulunan İzmir İl Özel İdaresine ait turistik tesisin satışı için hukuki problem kalmadığı, eski Capello Otel olarak bilinen tesise 4-5 taliplinin olduğu ve satıştan en az 20-25 milyon YTL'lik bir gelir beklendiği


İzmir İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz,  Meclis'te satış için karar alındığını ve encümene yetki verildiğini, mülkiyet ve tapudaki sorunların çözüldüğünü, hukuki bir problemin kalmadığını söyledi.  


Satılacak alanın bir kısmının vakıf arazisi olduğunu, satış sonrasında vakfın parasını alacağını, herhangi bir sorunun bulunmadığını belirten Yılmaz, satışa gölge düşmemesi için çalıştıklarını vurguladı.


Tesisi değerine satmayı ve elde edilecek gelirle başka yatırımlar yapmayı düşündüklerini belirten Yılmaz, şunları söyledi:
"Devletin, Özel İdarenin elinde bu tür gayri mülklerin durması doğru değil. Biz hizmet üretiyoruz, otelcilik işletmecilik yapmıyoruz. Bu tür yerlerin haraç mezat değil, değerini bularak satılması gerekir. Çünkü oralarda herkesin hakkı var, değerinde satarak hizmet etmek istiyoruz. Tahmini bedel çalışması yapıyor, ciddi rakam bekliyoruz, bu rakamı önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Ama şunu söyleyebilirim, 20 milyon doların altında düşünmüyoruz, çok daha fazlasını düşünüyoruz, 25-30 milyon YTL'nin altında düşünmüyoruz. Gelecek paralarla alt yapı, yatırım yapacağız."


Çeşme'deki tesise büyük ilgi olduğunu belirten İsmail Yılmaz, kendisine 4-5 taliplinin geldiğini, projeleri ile gelen bu kişileri Özel İdare Genel Sekreterliğine bağlı birimlere yönlendirdiğini vurguladı. Tesisin Çeşme turizmine en kısa sürede yeniden kazandırılması gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:
"Talipler orada otel, turistik tesis ile işletmeye devam etmek istiyorlar. Genişletecekler, etrafındaki yeni yerleri, başka yerleri alıp genişlemek, geliştirmek istiyorlar. Çeşme'de termal imkan var, o açıdan her türlü proje geliştirilebilir. Alan çok değerli, dünyaca ünlü Ilıca Plajı'nın sonunda geniş bir mülk. Kendi özel plajı da var."


İsmail Yılmaz, İl Özel İdarenin çok değerli mülkleri olduğunu, başka satış kararı alınan mülkler de bulunduğunu kaydetti. Selçuk Havaalanı'nın da Özel İdarenin mülkü olduğunu hatırlatan Yılmaz, ilçelerdeki iş hanları, iş yerlerinin yavaş yavaş satılacağını, gayri menkul işletmeciliğinden kurtulmak istediklerini sözlerine ekledi.


"TURİZME KAZANDIRILMALI"


Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel ise tesisin Çeşme turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi.


Eski kiracısı ile yaşanan hukuki problem nedeniyle Özel İdarenin binayı boşalttığını ve geçen yıl buranın atıl kaldığını belirten Öncel, "Otelin üstünde ormanlık bir alan var. Otel ormanlık alanla birlikte değerlendirilerek son derece önemli bir tesis olabilir ve turizme elverişli hale getirilebilir. Özel İdare bunun bir an önce kararını vermeli, ya satmalı ya da kiralamalı. Burası Çeşme ve  İzmir  halkının yararına sunulmalı. Atıl durumdan kurtarılması, biz Çeşmeli turizmcileri sevindirecek" dedi.


Eksi adı Capello Otel olan tesis, Çeşme'de Ilıca Plajı'nda denize sıfır, toplam 22.500 metre kare alana yerleşik bulunuyor. İçerisinde 750 kişilik 2 adet restaurant, 64 apart, 2 adet yüzme havuzu ve sportif alanlar olan tesiste ayrıca 5 kat 20.295 metrekare inşaat imkanı var. Tesisin teklif almak sureti ile satılacağı, detaylı bilginin İl Özel İdaresi Emlak ve İstimlak Müdürlüğünden alınabileceği bildirildi.