Ceyhan'da Kızıl arazinin yeni sahibi TPAO

Ceyhan'da Kızıl arazinin yeni sahibi TPAO

TPAO Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) Ceyhan'da sahibi olduğu arazinin resmi olarak sahibi oldu.Mart ayında yapılan anlaşmanın ardından Başbakanlık'tan beklenen onayın çıkmasıyla, arazi geçen günlerde TPAO'ya devredildi. Genel Müdür Mehmet Uysal, "TPAO'nun tek başına rafineri kurma planı yok. Ortaklık düşünebiliriz. Arsa bizim olduğu için her şirket bize teklif yapabilir. Her şirkete açığız" dedi.

Satış işlemine konu olan arazi, 2005 yılında ihale ile Kızıl Şirketler Grubu'na 125 milyon YTL'ye satılmış ancak satın alan şirketin Mesud Barzani ile ilişkisi olduğu iddia edilerek satış iptal edilmişti. Bu sürecin ardından bölge halkınca "Kızıl arazi" olarak adlandırılan arazi Ceyhan enerji bölgesinin en kıymetli yerinde bulunuyor.

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, bu yatırımların TPAO'nun entegre şirket olma hedefi ile paralel olarak ilerlediğini belirterek "Entegre şirket olma hedefi çok daha büyük adımlar gerektirir. Türkiye'nin büyük bir petrol şirketine ihtiyacı var" dedi. Türkiye'nin güçlü petrol şirketine sahip olmaması nedeniyle bölgesindeki petrol potansiyelinden yeterince pay alamadığını anlatan Uysal, "Entegre ve büyük bir şirket olmak bu nedenle bizim için çok önemli. Bugün üretimi 250 bin varil olan bir şirket olsaydık Irak'taki projeler dahil bölgede daha etkin hareket edebilirdik" açıklamasında bulundu.