Çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi!

Çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi!TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, büyükşehir sınırlarındayken köyden mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerine ‘kırsal mahalle’ statüsü verilmesinin çiftçiler ve yetiştiriciler için erken bayram müjdesi olduğunu söyledi.


Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, büyükşehir sınırlarında bulunan köy iken mahalle statüsü alan yerleşim yerlerine ‘kırsal mahalle’ statüsü verilmesinin, bazı vergi, harçlarda sağlanacak indirim ve muafiyetler nedeniyle çiftçinin maliyetlerini düşüreceğini açıkladı. 

Çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi!

Hürriyet'te yer alan habere göre; Çelik, yaptığı açıklamasında ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği’ hakkında yapılan düzenlemelerin çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi olacağını söyledi. Düzenleme iel daha önce köy ünvanı alan ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerinin kırsal mahalle unvanı alması hakkında konuşan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

Çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi!

“Yapılan düzenleme ile kırsal mahalle tanımına dönülerek buralarda yaşayan üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve yetiştiricilerimizin mağduriyetleri önlenmiş oldu. Bu da sektörümüz adına memnuniyet verici. Büyükşehir sınırlarında bulunan, köy iken mahalle statüsü alan yerleşim yerlerine kırsal mahalle statüsü verilmesi, bazı vergi ve harçlarda sağlanacak indirim, muafiyetler nedeniyle çiftçinin maliyetlerini azaltacaktır.”

Çelik, içme ve kullanma sularında uygulanması planlanan indirimlerin de büyük önem taşıdığını ifade etti.

Kırsal mahallelerdeki emlak vergi muafiyeti maliyetleri azaltacak!

Kırsal mahalleler hangi vergilerden muaf?