30 / 06 / 2022

Dubai Cityscape Global 2017 başladı!

Dubai Cityscape Global 2017 başladı!

Cityscape Global 2017, Dubai’de kapılarını araladı. Bu yıl 15’inci kez gerçekleştirilen Cityscape Global 2017’de Türkiye gayrimenkul sektörünün ön planda olma geleneği de sürüyor.Cityscape Global’de Türk firmalarının standları, Dubai devletinin sahibi olduğu yerel dev firmalarla yan yana ve fuarın en gözde noktalarında yer alıyorlar. Cityscape Global 2017 Awards’da da adeta Türkiye rüzgarı esiyor. Bu prestijli uluslararası yarışmanın 5 ayrı kategorisinde Türkiye’den 5 proje finale kaldı.


Dubai’nin küresel bir merkez olduğunu vurgulayan Cityscape Fuarları Türkiye Temsilcisi İstexpo Genel Müdürü İsmail Sezen de, Cityscape Global’da Türk firmalarının her zamanki gibi ön planda yer aldıklarını ve Dubaili dev kamu şirketleriyle birlikte fuarın en gözde yerlerinde yan yana yer aldıklarına dikkat çekti.


Dünyanın en prestijli küresel platformlarından birini oluşturuyor

Bu yıl 11-13 Eylül tarihleri arasında Dubai World Trade Center’da, 42.000 metrekarelik (yaklaşık 70 futbol sahası büyüklükte) devasa bir alanda düzenlenen Cityscape Global, her zamanki gibi alanındaki en prestijli küresel buluşma platformlarından birini oluşturuyor. Cityscape Global 2017’de 26 ülkeden 300 katılımcı firma, 1.150 delege ve konuşmacı yer alıyor. 4 gün sürecek fuarı, dünyanın birçok ülkesinden 30 bini aşkın ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.


Türk firmalarına ayrımcılık yok, aksine teşvik var

Dubai’nin bölgenin adeta dünyaya açılan ticaret kapısı ve merkezi olması sebebiyle birçok açıdan ülkenin genelinden daha farklı bir yapıda olduğunu belirten Cityscape Fuarları Türkiye Temsilcisi İstexpo Genel Müdürü İsmail Sezen, “Bu sebeple Dubai, politik gelişmelerden de uzak ve etkilenmesi de söz konusu değil. Dolayısyla Dubaipazarında Türk firmalarına herhangi bir baskı ya da ayırımcılık uygulanması mümkün değil. Aksine firmalarımızın bu pazarda daha çok iş yapması teşvik ediliyor” dedi.


Türk ve Dubaili firmalar fuarın en gözde yerinde yan yana

Dubai’nin bu duruşunun Cityscape Global için de geçerli olduğunu belirten İsmail Sezen, “Cityscape Global, 15 yıldır aralıksız düzenlenen bir fuar. Bu 15 yılda bölgede Arap Baharı ve daha birçok gelişme oldu. Cityscape Global ise her sene aynı titizlik ve hassasiyet doğrultusunda kapılarını araladı. Keza önemli Türk markalarının Dubai hükümetinin sahibi olduğu dev yerel firmalarla fuarın en gözde lokasyonlarında yaın yana yer alması da bu yaklaşımın en güzel örneğidir” dedi.


Cityscape Global 2017’nin iki ana sponsoru Türkiye’den

Her zamanki gibi yarışma ve konferansların da eşlik ettiği fuar, gayrimenkul ve mimarlığı tüm alanlarıyla küresel podyuma çıkarıyor. Cityscape Global’in ana sponsorlarından ikisi de bu yıl Türkiye’den. Bu önemli uluslararası buluşmada Maryapı, Silver Sponsor, Vitra ise Platinum Awards Sponsor oldular.


Küresel platformda 14 firma Türkiye’yi temsil ediyor

Citysape Global’de bu yıl Türkiye’den 14 firma katıldı. API GRUP, AREMAS, AVRUPA KONUTLARI, BEKİR ERKUŞ GAYRİMENKUL, CATHAY GRUP, ECZACIBAŞI YAPI GEREÇLERİ, EMLAK KONUT, EMS YAPI, GARANTİ KOZA, MAR YAPI, SPDO MİMARLIK, TABANLIOĞLU MİMARLIK ve TAHİNCİOĞLU, standlarıyla bu küresel buluşmada Türkiye’yi temsil ediyorlar.


Cityscape Global 2017 Awards’ta 5 Türk projesi finalist

Gayrimenkul sektörünün en önemli ödüllerinden biri olan Cityscape Global 2017 Awards’ın 5 farklı kategorisinde Türkiye’den 5 proje finalist oldu. Cityscape Global 2017 Awards’ta ödüller, 11 Eylül Pazartesi akşamı düzenlenen törenle dağıtılacak.


Türkiye’den finalde büyük ödül için yarışacak projeler ve kategorileri şöyle:

DATI Investment Holding yatırımı olan ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı Ataköy Marina projesi (İstanbul) Retail Project Award (Future) kategorisi

Kalkavan Yapı & Hasan Sever İnşaat & Gül Yapı (KHG) yatırımı ve Tabanlıoğlu Mimarlık imzasını taşıyan TOBB Zeytinburnu projesi (İstanbul) Residential – Medium to High Rise Project Award (Future) kategorisi

AHK Development yatırımı olan ve Gökhan Avcıoğlu & Gad imzasını taşıyan AHK Kndu Villas projesi (Antalya) Residential – Low to Medium Rise Project Award (Built) kategorisi

Akfen Construction yatırımı olan ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı Bodrum Loft projesi (Muğla) Community, Culture & Tourism Project Award (Future) kategorisi

Ahmet Kocabıyık’a ait ve Slash Architects - Arkizon Architects’in tasarladığı The Farm of 38° 30° (Afyonkarahisar) projesi de Commercial Project (Built) kategorisi