Çubuk Barajı’nın ihalesi tamam!

Çubuk Barajı’nın ihalesi tamam! Çubuk Barajı’nın ihalesi tamam!

Çalışmalarına devam eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 1936 yılında Atatürk’ün talimatıyla yapılan ve 26 yıldır kaderine terk edilerek harabeye dönen Çubuk 1 Barajı için start verdi.Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını döneminde ekonomik mücadeleye daha fazla destek için acil olmayan 338 ihaleyi erteleyen  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ata yadigarı barajın ve Atatürk Evi'nin daha fazla çürümesine göz yummadı ve ihaleye çıktı. İhale şeffaf şekilde yayınlandı ve tasarruf ön plana çıktı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, iki ayrı ihale ile bizzat ilgilenip fiyat kırdıran  Başkan Yavaş, 251 bin 619 lira tasarruf sağladı. Yaklaşık olarak maliyeti 997 bin 935 TL olan Çubuk Barajı Park Alanı İnşaat, Elektrik ve Mekanik İşleri ihalesi 860 bin TL'ye bağlandı.

Baraj Park Alanı Taş Pere ve Küp Taş Yapımı ihalesinde de 938 bin 684 lira tutarındaki yaklaşık maliyet, 825 bin TL'ye indi. Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajı olan Çubuk Barajı'nın yapımı 1936 yılında bitti ve 3 Kasım 1936 tarihinde Atatürk tarafından törenle açıldı.

Barajda bulunan plakada “Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. 1929-1936” ifadeleri yer alıyor.