Çukurova Bölgesel Havalimanı için üstyapı ihalesi 2020'de!

Çukurova Bölgesel Havalimanı için üstyapı ihalesi 2020'de! Çukurova Bölgesel Havalimanı için üstyapı ihalesi 2020'de!

Çukurova Bölgesel Havalimanı'ndaki altyapı işlerinde fiziki gerçekleşmenin bu yıl sonu itibari ile yüzde 65'e yükseltilmesi hedefleniyor. Havalimanının üstyapı tesislerinin yapımı için 2020'de KÖİ dahilinde ihaleye çıkılması planlanıyor...


Çukurova Bölgesel Havalimanı'nda, bu sene için altyapı işlerinde fiziki gerçekleşmenin yüzde 65'e çıkarılması, üstyapı tesislerinin ise Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) kapsamında ihale edilmesi öngörülüyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan yapılan derlemede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havaalanından birisi olarak planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın  Adana  ve Mersin'in yanı sıra bölgeye de uyması amaçlanıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından, Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde inşasına başlanan havalimanında, altyapı işlerindeki fiziki gerçekleşmenin bu yıl sonu itibarıyla yüzde 65'e çıkarılması hedefleniyor. Havalimanının üstyapı tesislerinin yapımı için 2020'de KÖİ dahilinde ihaleye çıkılması planlanıyor.

Yaklaşık 8 milyon metrekarelik alana yapılan havalimanında, 60 ve 45 metre genişliğinde, her biri 3 bin 500 metre uzunluğunda 2 pist yer alacak. Yapım çalışmaları devam eden pistin altında yaklaşık 4 metreye kadar dolgu mevcut.