DASK zorunlu ama hâlâ evlerin yüzde 63‘ü sigortasız!

DASK zorunlu ama hâlâ evlerin yüzde 63‘ü sigortasız! DASK zorunlu ama hâlâ evlerin yüzde 63‘ü sigortasız!

Zorunlu olmasına rağmen Türkiye'de deprem sigortalı konut sayısı 6.5 milyona ulaştı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Yazıcı, "2017 sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.YARIN, Türkiye tarihinin en acılı günlerinden 17 Ağustos depreminin 15. yıldönümü. Ancak aradan geçen onca yıla rağmen deprem sigortası konusunda yeterince yol katedilemedi, halen Türkiye'deki konutların yüzde 63'ünde sigorta yok. Bugüne özel Türkiye'nin deprem sigortası haritasını yeniden hatırlatan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 6.5 milyonu aştığını açıkladı. Depremin ardından 2000'de uygulanmaya başlanan deprem sigortası, 18 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu'nun ardından 2.5 milyona yakın poliçe artışı yakaladı. Böylece, ülke genelinde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 6.5 milyonu aştı. Ulaşılan bu rakamla, Türkiye'de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren yaklaşık 17.7 milyon konutun yüzde 37'si sigorta sistemine dahil edildi.  


EN BİLİNÇLİSİ YALOVA, BOLU, DÜZCE 


DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı "Zorunlu sigortalılık oranı en yüksek iller arasında yüzde 61,5 ile Yalova, yüzde 60,4 ile Bolu, yüzde 57,5 ile Düzce, yüzde 56,1 ile Tekirdağ geliyor. Sigortalı konut oranı, büyük illerden İstanbul'da yüzde 46,9'a, Ankara'da yüzde 43,5'e, Antalya'da yüzde 42'ye, İzmir'de yüzde 36'ya, Kayseri'de yüzde 28,6'ya ulaştı. Yakın zamanda deprem yaşayan illerde de ise zorunlu deprem sigortalı konut oranı artıyor" diye konuştu. Başkan Selamet Yazıcı, 2017 yılının sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


158 milyon ödedi


YAZICI, DASK'ın tek bir depremdeki ödeme gücünün 12 milyar lirayı geçtiğini vurgulayarak, "Kuruluşumuzdan bugüne kadar 158 milyon lira hasar ödemesi yaptık. Bunun 122 milyon lirası Van, 3 milyon lirası Simav için yapıldı. Gökçeada depreminden sonra da 1.400 ihbar aldık" dedi.


Dünyaya örnek olduk 


DASK'ın 2000'den beri aldığı yolun diğer ülkelere de örnek olduğunu belirten Yazıcı "Bugüne kadar aralarında İngiltere, Yunanistan, İtalya, Çin, İran, Meksika, Endonezya, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Kazakistan'ın bulunduğu ülkelere zorunlu deprem sigortasını anlattık" dedi.


Akşam