DD Mortgage'ta hedef Ankara ve İzmir

DD Mortgage'ta hedef Ankara ve İzmirDD Mortgage'ın 2009 başına kadar İzmir ve Ankara'da birer şube açacak.


Türkiye'nin ilk konut finansmanı şirketi DD Mortgage'ın Genel Müdürü Murat Aysan, 2009 başına kadar  İzmir  ve Ankara'da birer şube açacaklarını, 2015'e kadar 12 ilde faaliyet göstermeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Haziran ayında İstanbul'da faaliyete başlayan Türkiye'nin ilk konut finansman şirketi DD Mortgage, İzmir ve Ankara'da da birer şube açmayı planlıyor.

DD Mortgage, internet ve telefon başvurularını değerlendirerek müşterilerine konut kredisi veriyor. Temmuz ayında Maçka'da ilk şubesini açan DD Mortgage'in internet sitesi günde 1500 kişi tarafından ziyaret ediliyor. İnternet ve telefon üzerinden günlük ortalama 100 konut kredisi başvurusu alan DD Mortagage, 15 Haziran'dan bu yana 20 milyon YTL'nin üzerinde konut kredisi kullandırdı.
 
Yıl sonu hedefi 150 milyon YTL

Deutsche Bank ile Doğan Grubu'nun ortaklığında kurulan DD Mortgage'ın Genel Müdürü Murat Aysan, günde 2 bin 500'ün üzerinde tüketici ile buluştuklarını belirterek, "Bu sene 140-150 milyon YTL arasında kredi vereceğiz. Bunun gelecek sene 1 milyar YTL'ye, ondan sonraki sene 2 milyar YTL'ye ve 2012'de 4.5 milyar YTL'ye ulaşacağını düşünüyoruz" dedi. 2009 başına kadar İzmir ve Ankara'da da birer şube açacaklarını dile getiren Aysan, İstanbul'daki yoğunluktan dolayı ise hem Anadolu hem de Avrupa yakasında birer satış merkezi ya da şube açmayı planladıklarını kaydetti. Aysan, 2015 yılına kadar toplam 12 ilde faaliyet göstermeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.
 
Üniversitelilere özel paket

Müşterilerinin ihtiyaçlarını net tanımlamalarını ve ihtiyaçlarına yönelik uygun ürünleri seçmelerini sağlayacak bir çalışma sistemi benimsediklerini anlatan Aysan, 9 adet ürün grubu oluşturduklarını, bu gruplar altında da kişiye özel fiyatlandırma seçenekleri sunduklarını kaydetti. Aysan, evin ve müşterinin durumuna göre de 1.54 ile 1.64 arasında bir faiz oranı belirlediklerini anlattı.
Üniversite öğrencileri için de özel bir ürün paketi oluşturduklarını dile getiren Aysan, "Türkiye'deki milyonlarca üniversite öğrencisi, mezun olur olmaz ekonomiye katkı yapmaya, para kazanmaya başlıyorlar. Para kazanınca küçük kredilerle küçük konutlara sahip olmak istiyorlar. Biz de öğrencilerimize yönelik 3 ürün geliştirdik. Riskli ürünler önermiyoruz yani her ürünü herkese önermiyoruz. Ve bir ihtiyaç için bir tane de ürün yok. Farklı ihtiyaçlar için farklı ürünler var" diye konuştu.
 
5-6 şirket daha gelecek

Türkiye'nin kalbi olan İstanbul'un son yıllarda devasa bir değişim sürecine girdiğini vurgulayan Aysan, özellikle Bomonti, Kurtköy, Ataşehir ve Beylikdüzü-Bahçeşehir bölgelerinin megakentin en gözde cazibe merkezleri haline geldiğini söyledi. Konut finansmanı sektörünün Türkiye'de zamanla gelişeceğini belirten Aysan, "Türkiye kendine bu konuda bir yol bulacak. Koç Finans bu alanda bir başvuru yapmış. Ayrıca birkaç yabancı şirket de Türkiye'de konut finansmanı işine girmek istiyor. Önümüzdeki dönemde bu alanda beş altı tane firma olacak" diye konuştu.
 
2009'da faizler düşecek, alımlar artacak

Türkiye'de konut kredilerinin Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yalnızca yüzde 4'ünü oluşturduğuna işaret eden Aysan, Avrupa'da bu oranın yüzde 50'ler civarında olduğunun altını çizdi. Aysan, "Gerçekten de daha gideceğimiz çok yer var. Konut talebi ve konut kredisi talebini artırabilmek için insanların yakın gelecekte gelirlerinin reel olarak artması gerekiyor. Yani enflasyon üzerinde gelir artışının oluşması gerekiyor" diye konuştu. Türkiye ekonomisinde taşların 2009'un ikinci yarısından itibaren yerine oturacağını ve büyüme hızının artmaya başlayacağını ifade eden Aysan, "Konut kredilerinin yüzde 93'ünün akıbeti, TL faizlerine bağlı. 2009'un sonuna doğru bugün 1.60'larda olan faizin 1.30'lar civarına geleceğini ama bunun psikolojik etkisiyle önemli miktarda alım geleceğini düşünüyoruz" dedi.

Referans