Çukurova Balkon

Değer artış kazancı istisnası 2015!

Değer artış kazancı istisnası 2015! Değer artış kazancı istisnası 2015!

Gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde doğan vergisel değer artış kazancı, istisnadan yüksek gelir elde edenler tarafından ödeniyor. Peki, değer artış kazancı istisnası 2015 ne kadar?


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Değer artış kazancı istisnası 2015!

Gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde doğan vergisel sorumluluklar arasında değer artış kazancı vergisi bulunuyor. Bu vergi, gayrimenkulün belli bir süre içinde satılması halinde ödeniyor.


Taşınmaz mal ve haklar, 01.01.2007 ve sonrasında elde edilmiş ise iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar, değer artış kazancı olarak değerlendiriliyor.


Satışın gerçekleştiği seneyi takip eden yılda ödenen değer artış kazancı vergisi için her sene istisna sınırı belirleniyor.


İstisna haddinden yüksek gelir elde edenler değer artış kazancı vergi ödüyor. İstisna haddi her sene yeniden belirleniyor. Peki, değer artış kazancı istisnası 2015 ne kadar?


Değer Artışı Kazançlarına İlişkin İstisna Tutarı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinde yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 10.600 TL olarak tespit edildi. 


Değer artış kazancında vergilendirilecek kazanca "safi değer artışı" deniliyor. Değer artışında safi kazanç, elden çıkarma karşılığında alınan para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen her türlü menfaatlerin tutarından aşağıdaki indirimlerin düşülmesi suretiyle bulunuyor.


Mal ve hakların elden çıkarılması sonucunda elde edilen değer artış kazancından indirilebilecek giderler;


— Elden çıkarılan mal ve hakların maliyet bedeli,

— Elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının üzerinde kalan giderler ve ödenen vergi ve harçlar.


Vergi için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor. Değer artış kazancı için beyanlar 25 Mart'a kadar veriliyor. Vergi senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödemeleri 31 Mart'a kadar yapılırken; ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılıyor.


Kat karşılığı daire satışında gelir vergisi!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com