04 / 02 / 2023

Değişken faize ilgi yok

Değişken faize ilgi yok

Değişken faizli konut kredisini mevcut haliyle ne insanlar ne de finans kurumları tercih ediyor !!!
Mortgage yasasından sonra sabit faizin yanı sıra değişken faiz uygulamasına   01 Haziran 2007 tarihi itibari ile başlanmıştı. Şimdiye kadar geçen zamanda bir tane bile değişken faizli kredi kullandırılamamış olması, insanlarımızın   değişken faizi talep etmediğini gösteriyor. Bunda Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır izlenen dalgalı seyrinin etkisi de var ve  bu insanları psikolojik olarak değişken faizli krediden uzaklaştırıyor.
"İnsanlar ne ödeyeceğini bilmek istiyor. Değişken faizde, 'enflasyonun en az üç yıl boyunca düşeceğini tahmin ediyorsanız değişken faizli kredi alın, sizin lehinize' diyoruz. Ama insanlarda 'ya enflasyon yeniden yükselirse' endişesi var. Yükselme riski nedeniyle, erken ödeme cezası olmamasına rağmen değişken faizli krediye talep gelmiyor."


Finans kurumlar tarafından baktığımızda; yeni düzenlemeye göre, değişken faizli konut finansmanı sözleşmeleri düzenlenirken veya sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı ayarlaması yapılırken, içinde bulunulan aydan 2 önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacak. Bu endeks Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından aylık olarak yayımlanacak. Finans kurumları da  TÜFE endeksine ilave olarak kendilerinin belirleyeceği bir marj ile faiz oranını belirleyecekler.


Değişken faizli konut kredisi için seçilen endeksin TÜFE olması finansal kurumlara  rahat hareket alanı sağlamamış aksine hareket alanlarını daraltmıştır. Bu da değişken faizli krediyi rekabetçi bir ürün olmaktan şimdilik çıkarmıştır.


TÜFE endeksi günümüzde ne kadar piyasa gerçeğini yansıtmaktadır ? Bu soruya vereceğimiz yanıt aslında bizim sorumuza da yanıt teşkil edecektir. Değişken faizin daha çıkarken  finansal kurumlar tarafından riskli olduğuna geçtiğimiz aylarda birçok  platformda ele alınılmıştı.  TÜFE endeksini baz alarak değişken faiz oranının belirlenmesinde riske paralel finansal kurumlar marjı yüksek tutacaklardır. Bu da mevcut durumda  değişken faiz oranlarının şimdilik  sabit faiz oranlarından  çok da cazip şartlar sağlayamayacağını  bize göstermektedir.


E-mail: [email protected] 


 


 
Geri Dön