Deloitte: İstanbul 10 yıl içinde finans merkezi

Deloitte: İstanbul 10 yıl içinde finans merkezi Deloitte: İstanbul 10 yıl içinde finans merkezi

Deloitte, geleceğin finans merkezi olarak İstanbul'u gösterdi. Açıklamada `İstanbul, Panama, Pekin gibi şehirler yeni finansal merkez potansiyeline sahip' denildi.

Uluslararası finans devlerinin yatırımlarını yönlendiren danışmanlık şirketi Deloitte'un son raporu İstanbul'u geleceğin finans merkezleri arasına koydu. `Finansal Merkezlerin Değişen Görünümü' başlıklı rapora göre, İstanbul, Pekin, Panama ve Varşova'nın yeni finansal merkez dalgasının önünde yer alma potansiyeline sahip olduğu bildirildi. Çalışmada, finansal merkez sayısının henüz küresel çapta doyum noktasına ulaşmadığı ve gelecek 10 yıl içerisinde 40 yeni merkezin ortaya çıkabileceği belirtildi. Çalışmada, bu bölgelerin giderek daha fazla gelişmesinin temel nedenleri arasında, gelişmiş finansal hizmetler sektörünün ülkenin GSYİH'a yüzde 8 ile yüzde 10 civarında katkı yapması, küçük ülkelerin uluslararası bir finansal merkezine sahip olarak ekonomik ve politik açıdan güçlenme isteği ve finans merkezlerinin bölgesel istikrara ve rekabet gücüne katkısı sıralanıyor. Ayrıca, riskli ama daha yüksek getirili yatırımların odağı olması ve iş dünyası için bir prestij unsuru görülmesi de diğer nedenler olarak belirlendi.

İstanbul için yol haritası lazım

Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı Ayşe Epikman `Deloitte Türkiye olarak, gelecek 10 yıl içerisinde bu merkezler arasında yerini alması gerektiğine inandığımız İstanbul'un kendine özgü avantajlarından yararlanarak başarılı stratejileri hayata geçirmesi için hazırlanan yol haritasının ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz' dedi. Epikman, Deloitte'un finans merkezlerine, yönetim, vergi ve mali konularda danışmanlık hizmetleri başta olmak üzere geniş bir yelpazede hizmet verdiğini belirtti.

Star