Demir çeliğe yapılan yüzde 50 zam inşaat sektörünü bunalttı

Demir çeliğe yapılan yüzde 50 zam inşaat sektörünü bunalttı Demir çeliğe yapılan yüzde 50 zam inşaat sektörünü bunalttı

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Tayfun Tellioğlu, son bir ay içerisinde demir-çelikürünlerine gelen yüzde 50'yi aşan zammın, inşaat sektörünü büyük bir bunalıma sürüklediğini söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Tayfun Tellioğlu, son bir ay içerisinde demir-çelikürünlerine gelen yüzde 50'yi aşan zammın, inşaat sektörünü büyük bir bunalıma sürüklediğini öne sürdü.

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve  Ankara  İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Tellioğlu, Türkiye'deüretilen demir-çeliğin sadece yüzde 15'inin yurtiçinde tüketildiğini hatırlatarak, Çin'den gelen aşırı demir talebinin, üreticilere zam yapma fırsatı doğurduğunu belirtti.

Demir-çelik üreticilerinin iç piyasayı görmezden gelip, "ne koparırsan kardır" mantığı ile hareket ettiğini kaydeden Tellioğlu, geçmişte dış taleplere öncelik veren çimento sektörünün, dış talebin sona ermesi ile zor duruma düştüğünü hatırlattı. Demir-çeliğe yapılan yüzde 50'nin üzerindeki zammın TOKİ'den ve kamudan yüzde 5-10 kar ile iş alan müteahhitleri zor durumda bıraktığını kaydeden Tayfun Tellioğlu, hükümetten, "iç piyasa talebini dışardan gelen talepler altında boğdurmayacak bir düzenleme yapmasını" isterken,aksi takdirde "inşaat sektörünün boğulacağını" bunun da ekonominin genelini olumsuz etkileyeceğini savundu.

pus