Demokrasi ve Özgürlük Adası 6 ay sonra tamamlanacak!

Demokrasi ve Özgürlük Adası 6 ay sonra tamamlanacak! Demokrasi ve Özgürlük Adası 6 ay sonra tamamlanacak!

Yassıada'da başlayan inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı. 6 ay sonra açılması planlanan Demokrasi ve Özgürlük Adası'nda peyzaj çalışmaları başlayacak.


Yassıada projesinin 6 ay sonra tamamlanacağını açıklandı. Demokrasi ve Özgürlük  Adası'nda başlayacak peyzaj çalışmalarıyla beton görüntüsü yerini yeşile bırakacak. İşte Hürriyet'ten Vahap Munyar'ın haberi...


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyetle Yassıada’yı “Demokrasi ve Özgürlük Adası”na dönüştüreceği belirtilen inşaatı gezerken tur sırasında Mesa İnşaat ekibi bizi kilise kalıntısına yönlendirdi:

- Burası 860 yılında adada sürgün olarak kalan Patrik Ignatios tarafından yaptırılmış. Kilisenin altında mahzen-dehlizler var.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcıları Ali Kopuz, Tamer Kıran ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Karamehmetoğlu ile birlikte dehlize yöneldik. Hisarcıklıoğlu ile dehlize girerken, Mesa yöneticisi bilgiyi verdi:

- Burası daha sonraki dönemlerde zindan olarak kullanılmış.

 

 

Projeyi “yap-işlet-devret” modeliyle üstlenen TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız araya girdi:

- Adadaki tarihleri Bizans dönemine uzanan iki ayrı şato kalıntısı, sarnıç ve zindan koruma altına alındı. Bu eserleri restorasyon çalışmaları tamamlandığında tarihsel değerine yeniden kavuşacak.

Şu noktanın altını ısrarla çizdi:

- “Demokrasi ve Özgürlük Adası” projesi hazırlanırken adanın tarihi varlıklarına sahip çıkılması birinci öncelik olarak kabul edildi.

 

 

Tur sırasında Mesa İnşaat ekibinin elindeki Ebru Elmas Mimarlık Bürosu tarafından hazırlanmış rölöve raporundan bir bölüm dikkatimi çekti:

- Yassıada 1947’de Deniz Kuvvetleri tarafından satın alındı.1949’da inşaata başlandı. 1952’de eğitim hizmetlerine açıldı. O sırada Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Sadık Altıncan’ın çabaları ile Yassıada Eğitim Komutanlığı adıyla 2 bin kişilik iskan, iaşe ve ibade kapasiteli modern bir deniz eğitim tesisi kuruldu.

Arif Parmaksız, gerek Yassıada’ya yaklaşırken, gerekse tur sırasında sıklıkla şu nokta üzerinde durdu:

- Sona yaklaşılsa bile inşaat devam ediyor. İnşaat sürdüğü için adada beton yoğun görüntü dikkati çekiyor.

 

 

Ardından ekledi:

- Proje tamamlandığında Yassıada peyzaj çalışmaları ile yeşillendirilecek, gerekli ağaç dikimleri yapılacak.

Elindeki sunumdan “Demokrasi ve Özgürlük Adası”nın tamamlanması sonrası hedeflenen görüntülerini gösterdi:

- Bu çalışmalar sonrası uzun yıllardır atıl halde duran Yassıada, çok daha yeşil, tarihi kalıntıları canlanmış şekilde halkın kullanımına açılacak.
İnşaatın sürdüğü Yassıada’daki beton yoğun görüntü bir gerçek.Projenin tamamlanmasına 5-6 ay gibi bir süre kaldı... “Demokrasi ve Özgürlük 
Adası” açıldığında, “yeşile dönüş” oranını hep birlikte göreceğiz değil mi?