Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak’ın ülke genelini ele alarak hazırladığı Mart 2021 Emlak Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre; Türkiye genelinde deniz kenarında satılığa çıkan dairelerin değerinde artış yaşandı.


Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak’ın ülke genelini değerlendirerek hazırladığı Mart 2021 Emlak Endeksi verilerini yayınladı. Emlak sektörünün son 1 ayda sergilediği performansı masaya yatıran Hürriyet Emlak’ın açıkladığı verilere göre; satılık konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerin başında yüzde 5 ila 11 arasındaki artış oranlarıyla Zonguldak, Hatay, Adana, Gaziantep ve Çanakkale geldi. Ayrıca, satılık fiyatı mart ayında en çok artan 10 ilden 9’unun denize kıyısı olan iller olması dikkatlerden kaçmadı. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

5 büyük ilde yatırımcısına en çok Antalya kazandırdı 

Son 1 ayda 5 büyük il içinde yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu. Antalya’yı, sırasıyla Ankara, İstanbul,  İzmir  ve Bursa takip etti.

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Türkiye’nin yükselişe geçen ilçeleri 

Emlak fiyatlarında yaşanan yükselişi gösteren endeks verileri, ilçelerdeki satılık konut fiyatlarındaki hareketliliği de gösterdi. Türkiye genelinde alıcısına son 1 ay içinde en çok kazandıran ilçelerin başında; yüzde 9 ila 13 arasındaki artışlarla İstanbul’un Üsküdar, Beykoz ve Bağcılar ilçeleri, Antalya’nın Kemer ve Balıkesir’in Burhaniye ilçeleri yer aldı. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

İstanbul’da satılık konut fiyat değişiminde Üsküdar ve Beykoz rekora koşuyor 

Hürriyet Emlak, Mart 2021 Endeksi verilerine göre İstanbul satılık konut piyasası son 1 ayda tırmanışa geçti. İstanbul satılık konut piyasasında dikkat çeken ve son 1 ayda yüzde 6 ila 13 oranındaki yükselişin yaşandığı ilçeler ise Üsküdar, Beykoz, Bağcılar, Ataşehir ve Esenyurt oldu. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Ankara’da satılık konutlardaki metrekare fiyat artışlarında Polatlı ilk sırada geliyor 

Ankara, il genelinde yatırımcısına kazandırdı ve Mart ayında tüm ilçelerde satılık konutlarda metrekare fiyat artışı olduğu gözlemlendi. İlçeler bazında Polatlı liste başında yer alırken Polatlı’yı Gölbaşı, Çankaya, Mamak ve Pursaklar izledi.

İzmir’de Çeşme, satılık konut fiyatlarındaki yükselişle dikkat çekti 

İzmir, satılık konut piyasasındaki hareketliliğini geçen ay içerisinde de korudu. Fiyatı en çok artan ilçelerin başında Çeşme, Foça, Menderes, Narlıdere ve  Dikili yer aldı. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Antalya’nın Kemer ilçesinde satılık konuta olan yatırım artıyor 

Antalya satılık konut piyasasında son 1 ayda yaşanan yükselişle ön plana çıkan ilk ilçe fiyatların yüzde  10 arttığı Kemer oldu. Devamında yüzde 1 ile 4 arasındaki artışlarla Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ve Alanya geldi. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Bursa’nın şubat şampiyonu Orhangazi oldu 

Bursa’nın son 1 ayda fiyatı en çok artan ilçeleri yüzde 1 ile 5 arasındaki oranlarla Orhangazi, Mudanya, Nilüfer ve Yıldırım olurken Osmangazi ilçesinde yüzde 0,18 oranında azalma kaydedildi. 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

Mart ayı verilerini değerlendiren Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, şunları söyledi: 

Deniz kenarı satılık evlerin değeri artıyor!

“Hürriyet Emlak Mart Endeksi’ne baktığımızda satılık konutlarda 1 aylık verilerde deniz kenarı olan iller ağırlıkla başı çekiyor. Geçtiğimiz yılın haziran ve temmuz aylarında denize kıyısı olan illerdeki satılık konutlar son 5 yılın en yüksek arama hacmine ulaşmıştı. 2021 yılında da bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. Tatil döneminin yaklaşmasıyla birlikte bu bölgelere olan talep de artışa geçecek. Talep beraberinde fiyat artışlarını da getiriyor. Pandeminin de etkisiyle bu trendin devam edeceğini, özellikle yaz döneminde fiyatlarda yine artışların süreceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla özellikle yazlık almak isteyen tüketicilere çok beklemeden harekete geçmelerini öneriyoruz.”

Satılık konut fiyatları en çok hangi il ve ilçelerde arttı?

2021 Mart'ta 111 bin 241 konut satıldı!