04 / 07 / 2022

Deprem nedeniyle kentsel dönüşüm aciliyet kazandı!

Deprem nedeniyle kentsel dönüşüm aciliyet kazandı!

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır; mevcut konut stoğunun yüzde 85 'inin depreme dayanıklı olmadığını söyleyerek kentsel dönüşüm konusunda harekete geçmek için beklenecek vakit olmadığını vurguladı.Deprem kuşağında yer alan İzmir'in yüzde 85'inin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu hatırlatan Necip Nasır, hem sağlıklı bina stoğunu sağlamlaştıracak hem de kenti yaşanabilir hale getirecek 6306 Sayılı kentsel dönüşüm yasasının daha da önem kazandığını kaydetti. İzmir'de kentsel dönüşüm konusunda tek sorunun, plan eksikliği olduğunu savunan Necip Nasır, şu ifadeleri kullandı: 'Eğer ilçeler, büyükşehir ile birlikte ada bazında planları yaparsa 10 yıl içinde izmir dünya kenti haline gelir. Ama planlama yapılmazsa biz sektörün dinamikleri olarak harekete geçeriz. Bu durumda da izmir belki sağlıklı ve depreme dayanıklı konutlara sahip olur ancak; beton yığınına ve çarpık bir kente dönüşebilir, izmirli müteahhitler yeni arsa bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Mevcut arsa fiyatlarının ise yüksek olması konut fiyatlarını da yükseltiyor dedi. 


Gecekondu dönüşümü yapılmamalı İzmir'in dünya kenti olması için en büyük sonınun, koordinasyon eksikliği olduğunu söyleyen Necip Nasır, bütün kent aktörlerinin  İzmir  için birlikte haraket etmelerinin önemine değinerek, şöyle devam etti: 'İzmir hakettiği konuma getirildiğinde, yetişen çocuklarımız İzmir dışına gitmek zomnda kalmayacak ve İzmir'den Beyin göçü engellenecek; Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmanın, sadece depreme karşı dayanıklılığı artıracağını, fakat kenti bir beton yığınına çevireceğini belirten Necip Nasır, 'Bizim amacımız gecekondu dönüşümü yapmak değil. Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir İzmir bırakmak istiyoruz. Özellikle kent merkezinde dönüşüme ihtiyaç var. İzmir'deki 12 ilçeden müteahhit ve işadamları dernek başkanlarını MÜEED çatısı altında topladık. İzmirli müteahhitler olarak, kentsel dönüşüm konusunda aktif rol oynamak istiyoruz' diye konuştu. 


Müteahhitliğin tanımı yapılacak Necip Nasır, ülke genelinde kurdukları konfederasyon ile müteahhitlik mesleğinin sınırlanılın belirlenmesi ve sektörün kanun ile tanımının yapılması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapılan çalışmalar ile çıkacak kanunun yakın zamanda TBMM'ye sunulması ile ilgili sona gelindiğini belirtti. Türkiyede 300 bin müteahitin olduğunu ifade eden Necip Nasır çıkacak kanunla müteahitliğin tanımının yapılacağı ve çerçevesinin belirleneceğini kaydetti; sektörün disiplin altına alınarak, her isteyenen bu mesleği yapamayacağını da ifade etti. 


Haber Ekspress