Depreme karşı yürütülecek proje açıklandı!

Depreme karşı yürütülecek proje açıklandı!

Depreme karşı yürütülecek projelerin dördüncü etabı önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklandı. Peki bu proje nasıl devreye girecek. Uygulama nasıl olacak ...  Depreme karşı yürütülecek projelerin dördüncü etabı önceki gün Topbaş tarafından açıklandı.... 

Depreme karşı yürütülecek projelerin dördüncü etabı önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklandı: Geçici kullanım belgesi.

Peki bu proje nasıl devreye girecek. Uygulama nasıl olacak İşte 10 soruda geçici imar kullanım belgesi projesi...

1) Geçici kullanım belgesi hangi binalara verilecek

Bu belge, mülkiyet sorunu olmayan binalara verilecek. Böylece zaman içinde imar kurallarına aykırı yapılmış tüm binalar yasallaşmış olacak.

2) Kaçak kat çıkanlar faydalanabilecek mi

Evet, eğer mülkiyet sorunu yoksa kaçak kat çıkanlar da geçici kullanım belgesi alacak.

3) Geçici kullanım belgesi ne kadar süreli olacak

Belgenin ömrü, binanın ömrü ile sınırlı olacak. Bina yıkılıp tekrar yapılmak istendiğinde belediyenin kapısı çalınacak ve o günkü imar şartları geçerli olacak.

4) Bu bir af mı

Bu bir af değil, ancak binaların yıkılıncaya kadar yasallaşmasını sağlayan bir formül.

5) Bu belge ne işe yarayacak

İmar kurallarına uygun yapılmayan binalara iskan verilmiyor. İskansız binalar da ne depreme karşı sigorta yaptırılabiliyor ne de kuvvetlendirme çalışması yapmak için belediyeden izin alabiliyor. Hatta deprem kuvvetlendirme çalışması için bankaların verdiği kredilerden bile faydalanılamıyor. Bu belge işte bu sorunların aşılmasını sağlayacak. Geçici kullanım belgesi ile deprem kuvvetlendirme çalışması için izin alınacak, çalışma bittiğinde bina depreme karşı sigartalanibilecek. Hatta bankalardan bu işlem için kredi de alabilecek.

6) 2B arazisindekiler geçici kullanım belgesinden faydalanabilecek mi

2B arazilerinde mülkiyet sorunu olduğu için hayır. Ancak 2B arazilerindeki evler içinde İBB kurmayları tarafından başka formüller üzerinde çalışma yapılıyor.

7) Hazine arazisindeki binalar için geçerli mi

Mülkiyet sorunu olduğu için hazine arazisindeki binaları kapsamıyor. Ancak bunun için de bir çalışma sözkonusu.

8) Geçici kullanım belgesinin verilmesi ne zaman ve nasıl olacak

Bu belgenin verilmesi için kanun düzenlemesi gerekiyor. İBB kurmayları bu konuda çalışmaları tamamlamak üzere. 12 Haziran seçimlerinden sonra kanun tasarısı hükümet ve TBMM ile paylaşılacak.

9) Geçici kullanım belgesi almak isteyenler para cezası ödeyecek mi

Şu an için böyle bir ceza planlanmıyor. Sadece kuvvetlendirme çalışması yapılırken iskan harcının belli bir kısmının alınması planlanıyor.

10) İstanbulda bu belgeden kaç bina faydalanacak

Yaklaşık 1 milyon bina geçici imar belgesi alabilecek.

Vatan


'Binalar kuvvetlendirilecek