Depremzedelere 20 yıl vadeli konut

Depremzedelere 20 yıl vadeli konut

Ankara'nın Bala ilçesinde 20 ve 27 Aralık tarihlerinde meydana gelen iki depremin ardından, ağır hasarlı tespit edilen binaların yıkımına önümüzdeki günlerde başlanacak. Depremzedelere maliyetine, ilk 2 yıl ödemesiz 20 yıl vadeyle konut verilecek.Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, yaptığı açıklamada, 20 Aralık'taki depreme ilişkin hasar tespit çalışmalarını sürdürürken, ikinci depremin meydana geldiğini belirterek, bazı yapı hasarlarında derinleşme olduğu için bölgeyi sil baştan ele aldıklarını söyledi.

Yamaç, 42 yerleşim yerinde toplam 3 bin 18 yapının incelendiğini kaydederek, 945 konutun yıkım veya ağır hasar nedeniyle oturulamaz durumda bulunduğunu söyledi. Bu konutların yıkımına önümüzdeki günlerde başlanacağını kaydeden Yamaç, vatandaşlardan konutları en kısa sürede boşaltmaları konusunda destek istedi.

Vatandaşlara kira yardımı yapılacağının altını çizen Yamaç, bazı vatandaşların hayvanlarını bırakamadığı için bölgeden ayrılmak istemediğini, bu sorunun çözümü için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini anlattı.

Yamaç, oturulamaz durumdaki konutlar için ilana çıkılacağını ve hak sahipliliğinin belirleneceğini ifade ederek, daha sonra konutlar için yer seçiminin gündeme geleceğini vurguladı.

-2 YILI ÖDEMESİZ 20 YIL VADE-

Konutların bölgedeki yaşam biçimine uygun, tek katlı inşa edileceğini belirten Yamaç, "2008 yatırım programı kapsamında yapılarak, afetzedelere teslim edileceğini" bildirdi. Yamaç, vatandaşlara maliyet bedeli üzerinden 2 yıl ödemesiz, 18 yıl ödemeli, 20 yıl vade sağlanacağını kaydetti.

GÖKÇEN ÇAMLIYURT