13 / 08 / 2022

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın restorasyonu mecliste!

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın restorasyonu mecliste!

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın restorasyonu meclis gündemine taşındı. CHP'li Karasu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın restorasyonuna ilişkin soru önergesi verdi. Karasu, sorusunun Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Karasu, ''Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanmasını arz ederim'' diye konuştu.

Karasu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Mirası Listesi'ne alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda, 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları aradan geçen 6 yıla rağmen henüz tamamlanmamıştır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Kültür Portalı'nda yer alan bilgiye göre; yüklenici firma KADIOĞLU İnşaat Taahhüt Kollektif Şirketi ile, restorasyon işi için 05.11.2015 tarihinde ve 11.121.850,00 TL bedel üzerinden sözleşme imzalanmış, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce 09.11.2015 tarihinde yükleniciye iş yeri teslimi yapılmış, işin bitiş tarihi ise 09.11.2020 olarak belirlenmiştir. Söz konusu yüklenici firma, restorasyon ihalesinden çekilmiş, ihale yeniden yapılmıştır. Yaşanan tüm bu süreçlerin, Sivas'ın ve Türkiye'nin çok önemli bir kültürel mirası olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın tanıtımına zarar verdiği aşikardır.''

 Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası nın restorasyonu mecliste!

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun soruları:
1 - Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın 2015 yılından bu yana devam eden restorasyon çalışmalarının hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir? 
2- 2015 yılında ihaleyi kazanan yüklenici firma, hangi gerekçelerle restorasyon yapım işinden çekilmiştir? 
3- İhaleden çekilen firmanın neden olduğu kamu zararı nasıl karşılanacaktır? Söz konusu firmaya herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? 
4- 2015 yılında ihaleyi kazanan firmanın, ihaleyi kazandığı dönemde bu işi yapabilecek yeterliliğinin olup olmadığı Bakanlığınızca kontrol edilmiş midir? 
5- Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının kullanıma açılacağı önümüzdeki dönemde daha fazla turist çekmesi beklenen bu tarihi yapının restorasyonunun 6 yıldır tamamlanamaması hakkındaki görüşleriniz nelerdir? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com