Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi mecliste!

Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi mecliste!

Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi meclis gündemine taşındı. CHP'li Sındır, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP  İzmir  Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi'ne ilişkin soru önergesi verdi. Sındır, sorusunun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Sındır, ''Aşağıda yazılı olarak yer alan “Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi” ile ilgili sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca tarafından, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını saygıyla dilerim'' diye konuştu. 

Sındır,  açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Yatırım Programında, 2020-2024 yılları arasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması planlanan 2020100-147133 Proje No'lu “Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi” bulunmaktadır. Proje, 310.000 metrekare alanda 750 yataklı hastane yapımını kapsamaktadır. Proje toplam tutarı 1.519.000.000 TL olup, 2020 yılında herhangi bir harcama yapılmamıştır. 2021 yılı yatırım programında projeye ayrılan ödenek 212.385.672 TL'dir. Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Yatırım Programına göre, Sağlık Bakanlığı'nca 2020-2024 yılları arasında tamamlanması planlanan “Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi” yatırımlarının tamamlanması süreci ile ilgili aşağıda yer alan sorularımın yanıtlanmasını saygıyla dilerim.''

Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi mecliste!

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın soruları:
1- Diyarbakır ilimizde hâlihazırdaki yatak sayısı, yoğun bakım ünite sayısı, sağlık personeli sayısı nedir? Mevcut kapasitenin talebi karşılama oranı ne kadardır?

2- Projenin temeli ne zaman atılacaktır? Projenin ne zaman bitirileceği düşünülmektedir? Projenin yıllar itibari ile iş programı nedir?

3- Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl hiç harcama yapılmamış, 2021 yılı için 212.385.672 TL ödenek ayrıldığı görülmektedir. 2021 yılında ayrılan ödenek ile hangi işler yapılacaktır?

4- Yatak sayısı, yoğun bakım ünitesi sayısı, teknolojik özellikleri, klinik hizmetleri, yararlanacak insan sayısı, sağlık ve yardımcı personel sayıları açısından Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi'nin kapasiteleri ne olacaktır?

5- Özellikle Covid-19 pandemisiyle sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyacın artması değerlendirilerek, 2024 yılı için proje hedefleri, hastane kapasitesi ve imkanları revize edilmiş midir? 

6- Bakanlığınız tarafından projelendirilen hastane için projenin başlangıcından bugüne  kadar hangi işler için hangi usulle ihaleler yapılmıştır? Yapılmış olan ihalelerin konusu nedir ve ne zaman yapılmışlardır? İhalelerin bedelleri ne kadardır, kaç kişi/kurum ihalelere teklif vermiştir? İhaleleri kazanan yüklenici firmalar kimdir ve hangi bedelle  ihaleleri almışlardır?

7- Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesinin yapılacağı yerin değiştirildiğine dair iddialar  gündeme gelmiştir. Bu iddialar doğru mudur? Hastanenin yapılacağı yer neresidir? Yer değişikliği yapıldı ise gerekçeleri nedir? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com